Osmanët me një mesazh për Bullgarinë: Ndaloni provokimet

Bujar Osmani, Ministër i Punëve të Jashtme / Foto: MPB

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, pret që emocionet të qetësohen pas përkeqësimit të komunikimit me Bullgarinë dhe të vazhdojë mes dy palëve. Pas takimit të sotëm me ministrin çek Jan Lipavski.

Duke folur për zhvillimet e fundit me Bullgarinë, Osmani tha se argumentet janë në anën tonë dhe duhet të tregohemi të mençur dhe të pjekur si më parë.

- Duhet të mbajmë mbështetjen dhe tani për tani kemi vetëm lëvdata. Nuk është në interesin tonë të futemi në vorbullën e zgjedhjeve bullgare. Ne kemi tonat, na duhen ende bullgarët që të na prishin dinamikën. Ne i përgjigjemi të gjitha provokimeve nga Republika e Bullgarisë me të gjitha instrumentet e mundshme, por publiku nuk duhet të futet në asnjë shkelje me publikun në Bullgari. Qytetarët të jenë të sigurt se kanë institucione që do të kujdesen për interesat tona, tha Osmani.

Ai shtoi gjithashtu se nuk do të kalërojë valën e emocioneve publike.

Kur u pyet për një takim të mundshëm me bullgarët maqedonas, ai tha se është e rëndësishme të ruhet imazhi i një vendi që ka nivelin më të lartë të mbrojtjes së të drejtave të pakicave dhe se të gjitha përpjekjet për të hedhur një stigmë se dikush është i diskriminuar "na godasin. e vështirë". Në të njëjtën kohë ai bëri një vërejtje për bullgarët maqedonas.

- Prisja që ai takim i bullgarëve maqedonas të ishte me mua, e jo në Sofje apo Bruksel. Qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut, pavarësisht nga përkatësia e tyre etnike, kanë qeverinë e tyre, institucionet e tyre për të adresuar pyetjet apo problemet e tyre. Jam i hapur për takime me të gjithë, tha Osmani.

Sipas tij, në vitet e fundit, vendi dhe Bullgaria krijuan një kornizë përmes së cilës duhet të kanalizohen dallimet apo komunikimi mes dy vendeve, por "për fat të keq, gjërat nuk kanë lëvizur gjithmonë në atë kornizë dhe një vullnet të rënë dakord për bashkëpunim për shumë arsye”.

- Proceset e shpeshta zgjedhore në Republikën e Bullgarisë, këtu në prill për të pestën herë radhazi, krijojnë paparashikueshmëri në komunikim dhe në ruajtjen e atij vullneti të rënë dakord. Proceset zgjedhore nxehin komunikimin dhe politikanët që nuk janë në gjendje të ofrojnë asgjë, rrëmbejnë tema rezervë në një garë politike që imponon zgjedhjet. Republika e Maqedonisë së Veriut ka treguar mençuri dhe gatishmëri për të mos iu dorëzuar provokimeve të tilla. Mesazhi im për Republikën e Bullgarisë është se është koha për të thyer atë cikël të marrëdhënieve negative që nuk është në interes të të dyja palëve. Ndaloni provokimet, tha Osmani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës