Osmani: Me formimin e Qeverisë bullgare pres një kapitull të ri në marrëdhëniet mes Shkupit dhe Sofjes

Foto: Facebook/Bujar Osmani

Jam optimist se me formimin e qeverisë së re në Sofje do të fillojë një kapitull i ri në marrëdhëniet mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, tha ministri i Jashtëm Bujar Osmani në një intervistë për televizionin francez “France 24”.

Nga përvoja ime, ajo që ka qenë e dëmshme për marrëdhëniet tona me Bullgarinë dhe për perspektivën tonë evropiane është ky proces i pafund zgjedhor në Bullgari dhe mungesa e një qeverie politike si bashkëbisedues për të krijuar besim dhe komunikim dhe për të ecur përpara, thotë Osmani në intervistë. në lidhje me marrëdhëniet maqedono-bullgare dhe pritjet për vazhdimin e dialogut ndërmjet dy vendeve.

Ai thekson se procesi i skriningut me Bashkimin Evropian po vazhdon dhe po zhvillohet me një dinamikë të mirë, në bazë të së cilës do të marrim raportet nga skriningu dhe udhërrëfyesi për hapjen e kapitujve, si dhe procesi i ndryshimeve kushtetuese dhe regjistrimi i Bullgarët në Kushtetutë po zhvillohen paralelisht.

Sa i përket agjendës së reformave dhe progresit të vendit në luftën kundër korrupsionit, Osmani thotë se ne kemi rezultatin më të mirë në rajon në përmbushjen e kritereve politike dhe ekonomike të AKI-së evropiane, dhe për të përparuar edhe më mirë dhe për të treguar rezultate reale. , duhet të fillojmë të hapim grupet e negociatave.

- Ne insistojmë në hapjen e grupeve për negociata. Negociatat e anëtarësimit kanë këto kapituj gjithëpërfshirës mbi sundimin e ligjit, kapitujt 23 dhe 24, të cilët hapen së pari dhe mbyllen të fundit. Dhe ato ofrojnë kornizën përmes së cilës do të mund të përmirësojmë dhe evropianizojmë shoqërinë tonë, thekson Osmani.

Ai kujton se duke qenë kaq gjatë në rrugën drejt BE-së, vendi ishte favorit edhe në krahasim me vendet që nisën negociatat për anëtarësim dhjetë vjet më parë.

“Ky avantazh dhe hapja më e shpejtë e kapitujve do të na ndihmojë që negociatat t’i mbyllim më shpejt”, thekson Osmani në intervistën për “France 24”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës