Osmani: Përkrahja e amendamenteve kushtetuese është shansi i fundit për opozitën për të marrë pjesë në vendimet historike

Foto: Facebook/Bujar Osmani

Mbështetja e ndryshimeve kushtetuese është shansi i fundit i opozitës për të marrë pjesë në realizimin e proceseve të rëndësishme për të ardhmen e vendit, thotë ministri i Jashtëm. Bujar Osmani. Ai në një dalje të ftuar në “Thelma” tha se në vend që të vëzhgojë dhe kritikojë opozitën, më në fund të përfshihet në proces dhe të marrë pjesë në vendimet historike për të ardhmen e qytetarëve.

“Mendoj se ky është shansi i fundit që opozita, të paktën në një moment të rëndësishëm historik, të jetë pjesë e vendimmarrjes dhe të mos ikë mënjanë dhe pastaj të ankohet se të tjerët i kanë zgjidhur keq çështjet. Sepse nëse nuk merrni pjesë vetë, do t'ju zgjidhë dikush tjetër, shteti nuk mund të mbetet me probleme të hapura. Pra, qëndrimi më ironik që mund të kesh është pikërisht ai, nuk merr pjesë sepse është më e sigurt të mos marrësh vendime në bazë të opinionit publik dhe pastaj të kritikosh të tjerët”, tha Osmani.

Ai vlerëson se kjo sjellje e opozitës, pra kritikimi pa pjesëmarrje, nuk sjell rezultate apo vlerësime pozitive nga qytetarët. Sipas tij, qytetarët më lehtë i njohin dobësitë e tilla në sjelljen politike dhe nuk i pranojnë. Përkundrazi, Osmani beson se në momentet kyçe për shtetin nuk kanë nevojë për njerëz që ndjekin, por propozojnë, marrin pjesë dhe vendosin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës