Osmani ka udhëtuar për në Nju Jork, ai do ta përfaqësojë Kosovën para Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani mbrëmë është nisur për në SHBA për të përfaqësuar Kosovën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në seancën që do të mbahet të hënën, më 22 prill, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Siç njoftoi Zyra e Presidentit të Kosovës, Osmani pritet të flasë në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për progresin, zbatimin e reformave, të drejtat e njeriut, demokracinë, sundimin e ligjit dhe tema të tjera me rëndësi për Kosovën.

“Presidenti do të flasë edhe për nevojën e drejtësisë për krimet e kryera nga Serbia në Kosovë”, thuhet në deklaratë.

Gjatë qëndrimit në Nju Jork, Osmani, siç njofton zyra e saj, “pritet të takohet dhe të koordinohet me disa nga përfaqësuesit e përhershëm të vendeve mike në Kombet e Bashkuara”.

Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Kosovën do të mbahet të hënën në orën 16:10 CET, gjegjësisht në orën XNUMX:XNUMX me orën e Nju Jorkut.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës