Osmani nga Këshilli i OSBE-së: “Ne kemi për detyrë t'i bashkohemi dhe të mbështesim luftën e të gjithë atyre që mbrojnë lirinë, demokracinë dhe drejtësinë.

foto: MPB, Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani në mbledhjen e Këshillit të Përhershëm të OSBE-së

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka marrë pjesë drejtpërdrejt nga Nju Jorku përmes video-telekonferencës në takimin e Këshillit të Përhershëm të OSBE-së në Vjenë në format të zgjeruar me pjesëmarrjen e ministrave dhe përfaqësuesve të tjerë të lartë të vendeve pjesëmarrëse me rastin e dyvjetori i agresionit aktual të Federatës Ruse kundër Ukrainës.

“Kur Maqedonia e Veriut mori drejtimin e OSBE-së në janar të vitit të kaluar, të gjithë shpresonim se deri në fund të vitit 2023, lufta agresioni e Rusisë kundër Ukrainës do të përfundonte. Këto shpresa u shkatërruan nga realiteti i zymtë i një lufte aktive me ritme dhe shtrirje të tmerrshme”, tha Osmani.

Ministri Osmani, me qëndrim të qartë se kjo luftë duhet të ndalet, shtoi gjithashtu se lufta cenon rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla, dëmton besimin, dialogun dhe kapacitetin tonë për realizim.

foto: MPB, Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani në mbledhjen e Këshillit të Përhershëm të OSBE-së

Gjithashtu, ministri Osmani theksoi se Maqedonia e Veriut, tani, si partnere e trojkës së Maltës dhe Finlandës, vazhdon të bëjë thirrje për respektimin e vlerave dhe angazhimeve të OSBE-së, si dhe për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe lirive themelore. , dhunuar rëndë nga agresioni rus.

Osmani i bëri thirrje OSBE-së që të vazhdojë të ekspozojë Rusinë dhe të dënojë agresionin e saj të paligjshëm dhe të pajustifikuar, të kërkojë ndërprerjen e menjëhershme të tij dhe të thërrasë përgjegjësit për llogari.

“Ne kemi për detyrë të bashkohemi dhe të mbështesim efektivisht luftën e të gjithë atyre që mbrojnë lirinë, demokracinë dhe drejtësinë.

Ne duhet të forcojmë qëndrueshmërinë tonë dhe të përgjigjemi me vendosmëri ndaj shkeljeve masive të parimeve dhe vlerave të OSBE-së”, tha Osmani, duke shtuar se Maqedonia e Veriut qëndron në solidaritet me popullin e Ukrainës, guximin dhe vendosmërinë e popullit ukrainas për të mbrojtur. vendi dhe liria e tyre është rasti dhe kauza më e fuqishme e sotme, simbol i shpirtit dhe qëndresës së paepur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës