Osmani nga Mynihu: Qytetarët të fotografohen në konsullatë, nëse vijnë në Shkup vetëm me pasaportë vështirë të kthehen pa pasaportë

Foto: MPJ

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, së bashku me kryeministrin Talat Xhaferi, sot në Mynih kanë vizituar stacionin bazë në Konsullatën e Përgjithshme të Maqedonisë, ku bëhet fotografimi dhe marrja e të dhënave biometrike për dhënien e pasaportave për qytetarët tanë.

Osmani tha se para tij janë rreth 300 pasaporta të shtetasve maqedonas të ardhur nga Shkupi, për të cilat fotografimi është bërë vetëm pak javë më parë.

“Përmes Ministrisë së Jashtme tashmë kanë mbërritur pasaportat e shtetasve që kanë bërë foto në datën 26 janar dhe kemi pasur mundësi t’i nxjerrim. Afati i pritjes është shkurtuar ndjeshëm”, tha Osmani.

Foto: MPJ

Ai theksoi se stacionet bazë punojnë vazhdimisht, është futur puna me dy turne dhe shpreson që qytetarët të përmbushen në aspektin e udhëtimit.

“Disa vende nuk e bëjnë problem ardhjen në Shkup, por gjithsesi më e sigurta është të marrësh pasaportë ose të bësh fotografi për pasaportë të re. Qytetarët që kthehen me pasaportë duhet të sigurohen që të kenë një termin në Shkup ose të marrin pasaportën brenda afatit që mund të qëndrojnë, sepse kthimi do të jetë i vështirë nëse nuk kanë pasaportë. Mirëpo, është më e besueshme që t'i fotografohen në zyret konsullore dhe të marrin pasaportën”, tha Osmani.

Ai shtoi se nuk është perfekte, ka sfida duke qenë se një numër i madh i qytetarëve janë në kërkim të një pasaporte të re, por po mundohen me të gjitha resurset që t'i përmbushin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës