Osmani në takimin ministror të Koalicionit Global për Luftimin e ISIS në Arabinë Saudite

Bujar Osmani në shtyp në MPJ / Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, sot do të marrë pjesë në takimin ministror të Koalicionit Global kundër DAESH/ISIS në Riad të Arabisë Saudite.

Siç informon MPJ, takimin ministror e organizojnë Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken dhe ministri i Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite, Faisal bin Farhan Al-Saud.

Ministrat nga shtetet anëtare të Koalicionit Global do të diskutojnë Daesh/ISIS në Irak dhe Siri, Afrikë, Azinë Qendrore dhe Afganistan dhe se si grupet e punës të Koalicionit po merren me këto kërcënime, thuhet në deklaratë.

Në takimin vjetor ministror të Koalicionit Global për të Luftuar Daesh/ISIS do të marrin pjesë përfaqësues nga gjithsej 86 vende nga të pesë kontinentet që janë pjesë e Koalicionit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës