Osmani mbrojti Greqinë dhe na paralajmëroi për MRT dhe MANU

Samiti i Jashtëm / Foto: Sloboden pechat / Slobodan Djuric

Takimi përfundimtar i Ministrave të Punëve të Jashtme dhe Samiti i krerëve të shteteve dhe qeverive në procesin e bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP) sot në Shkup, përveç emërimit të suksesshëm të Sekretarit të Përgjithshëm dhe konsensusit për deklaratën i drejtorëve politikë të Evropës Juglindore, është shënuar edhe vizita e parë e dy përfaqësuesve të lartë grekë pas ndërrimit të qeverisë në Maqedoni, ministrit të Punëve të Jashtme të Greqisë, Giorgos Gerapetritis dhe zëvendësit të tij Aleksandra Papadhopulos. Nikoqiri i takimit, Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, pas takimit dypalësh me Papadopulos, theksoi se respektimi dhe zbatimi i plotë i Marrëveshjes së Prespës nga të dyja palët, kultivimi i marrëdhënieve të mira fqinjësore, si dhe mbështetja nga Greqia janë kyçe për anëtarësimin e Maqedonisë në BE, dhe proceset integruese evropiane në rajon janë me rëndësi strategjike dhe interes të përbashkët për sigurinë rajonale dhe të përgjithshme evropiane. Gerapetritis, ndërkaq, sot pasdite është planifikuar të takohet me Presidenten Gordana Siljanovska Davkova, e cila është nikoqire e Samitit të Kryetarëve të Shteteve dhe Qeverive dhe e cila u kritikua nga ai për shkeljen e Marrëveshjes së Prespës duke mos shqiptuar mbiemrin verior përballë Maqedonia.

Sipas mediave greke, shefi i diplomacisë greke ka dashur të kontrollojë personalisht në Skojë se sa e respekton Presidentja Siljanovska Davkova Marrëveshjen e Prespës.

Sipas ministrit Osmani, Marrëveshja duhet të respektohet dhe nuk kemi nevojë për politikë grindavece, por mbështetje nga Greqia në integrimet evropiane. Sipas Osmanit, marrëveshja e Prespës në masë të madhe është përmbushur nga të dyja palët, sepse Maqedonia e ka ndërruar emrin dhe Greqia nuk e ka bllokuar anëtarësimin tonë në NATO, por tani duhet të bëhen përpjekje për thellimin e bashkëpunimit dhe përmbushjen e pjesës së dytë të dokumentit një partneritet strategjik mes dy vendeve në disa sektorë, si siguria, energjia, infrastruktura, shkenca etj.

– Kam pasur një takim të mirë me Papadopulos dhe një bisedë telefonike me ministrin Gerapetritis. Diskutuam për përkushtimin e dy vendeve jo vetëm për zbatimin e marrëveshjeve, por edhe për mbështetjen e Athinës për integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut. Takimi ishte në frymën e bashkëpunimit dhe shpresës se partneriteti strategjik do të thellohet, gjë që do të sjellë përfitime më të mëdha për qytetarët e të dyja vendeve - tha Osmani.

I pyetur nëse i kishte dhënë afat Athinës për miratimin e tre memorandumeve në parlament apo ndryshimin e udhërrëfyesve, ai tha se nuk mund të jepte as një afat për ligjet e ngecura në Kuvendin tonë në MRTV dhe MANU.

- Detyrime të tilla nuk duhet të jenë në vijën e parë të marrëdhënieve me Greqinë, sepse nuk janë më të rëndësishmet. Të mos kërkojmë probleme aty ku nuk ka. Këto çështje nuk duhet të dominojnë në diskursin politik. Njerëzit tanë shkojnë me shumicë në Greqi për pushime, ne kemi bashkëpunim të shkëlqyer ekonomik dhe energjetik dhe nuk duhet t'i helmojmë qytetarët tanë tani me tre ligje. Shpresoj që duke ndërtuar një atmosferë të mirë, marrëveshja e Prespës do të zbatohet plotësisht - tha Osmani.

Ai tha gjithashtu se zgjedhjet kanë përfunduar dhe se nuk ka më nevojë të krijohet një klimë e tillë në marrëdhëniet me Greqinë dhe bëri thirrje për një qëndrim më të pjekur ndaj fqinjëve.

- Nuk e kam më një detyrim të tillë, pas pak ditësh nuk do të jem më MPJ. Nëse duam të gjejmë të meta në marrëdhëniet me SHBA-në, mund t'i gjej, por a është ky qëllimi? Ne duhet t'i zgjidhim problemet përmes institucioneve dhe të ndërtojmë marrëdhënie me fqinjët në mirëbesim. Nuk kemi nevojë për politikë të jashtme grindavece – përfundoi Osmani.

Më herët ai bëri të ditur se suksesi që arritën në fund të presidencës njëvjeçare të PSEE-së me emërimin e kandidatit të Sarajevës Admir Kapetanoviq për sekretar të përgjithshëm dhe konsensusi për shpalljen e PSEE-së i tejkaloi pritjet e tyre. Ministri në largim theksoi se pjesëmarrësit treguan aftësinë për të ruajtur besueshmërinë e lidershipit dhe lidershipit rajonal.

Kryetari i radhës i PSJEE është Tirana.

– Presidenca e Tiranës do t'i përkushtohet plotësisht avancimit të arritjeve të PSEE duke forcuar bashkëpunimin rajonal, veçanërisht zbatimin e tregut të përbashkët rajonal si dhe përshpejtimin e procesit të integrimit europian. Platforma e ofruar nga PSEE konsiderohet si një mekanizëm kyç në Evropën Juglindore i cili bazohet në parimet e barazisë, gjithëpërfshirjes dhe bashkëpunimit rajonal - tha zv.ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Artemis Malo.

Në mesin e të ftuarve në Shkup janë presidentët e Shqipërisë, Kosovës, Malit të Zi, kryetari i Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, ministrat e jashtëm të Serbisë dhe Turqisë, zëvendësministri i jashtëm i Bullgarisë, sekretarët e shtetit të MPJ-së së Moldavisë dhe Rumanisë, si dhe ambasadorët e Sllovenisë dhe Kroacisë.

PSJEE si forum për bashkëpunim rajonal është themeluar në vitin 1996 dhe përfshin të gjitha vendet e Evropës Juglindore. Synimet kryesore të tij janë nxitja e bashkëpunimit politik dhe të sigurisë, nxitja e bashkëpunimit ekonomik dhe zgjerimi i bashkëpunimit në fushën e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe drejtësisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës