Osmani dhe Shallenberg për Euractiv: 2030 si një datë e synuar mund të ringjallë procesin e anëtarësimit në BE

Foto: Ministria e Punëve të Jashtme

Integrimi gradual i vendeve kandidate për anëtarësim në BE nuk është alternativë për anëtarësimin e tyre të plotë, por është mënyra më e mirë për ta mbajtur zgjerimin në rrugën e duhur dhe për të arritur rezultate të shpejta, kanë thënë ministrat e jashtëm të Maqedonisë dhe Austrisë, Bujar Osmani. dhe Aleksandar Shallenberg. në një intervistë të përbashkët për “Euraktiv”.

Në pyetjen se sa është reale që viti 2030 të trajtohet si një datë objektive për zgjerimin e Unionit, Osmani thotë se kjo është plotësisht e arritshme dhe përmbushja e saj do të varet nga ajo se çfarë do të bëjë Maqedonia si kandidate dhe BE-ja deri atëherë. .

Vendosja e vitit 2030 si një datë objektive për anëtarësimin mund të ringjallë procesin e anëtarësimit dhe të krijojë konkurrencë pozitive reformash drejt arritjes së objektivit të anëtarësimit të plotë. Është plotësisht e arritshme dhe përmbushja e saj do të varet nga ajo që ne si kandidatë dhe BE do të bëjmë deri atëherë, për sa i përket gatishmërisë dhe përshtatjes tonë institucionale dhe politike. Ne kemi nevojë për një nivel të ri të besueshmërisë dhe besueshmërisë, tha Osmani, duke shtuar se kjo paraqet një interes jashtëzakonisht të rëndësishëm gjeopolitik.

Në të njëjtën pyetje, Schallenberg tha se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Evropian dhe secili vend duhet të vendosë se sa shpejt do të ecë përpara në rrugën e integrimit në BE.

Zgjerimi është një proces i bazuar në merita që do të thotë se çdo vend duhet të vendosë sa shpejt të ecë përpara në rrugën e integrimit në BE. Nëse Maqedonia e Veriut vazhdon me agjendën aktuale të reformave, pranimi i saj në BE është i arritshëm, nënvizoi Shallenberg.

Shallenberg pret që qytetarët e Maqedonisë së Veriut të vazhdojnë përpjekjet për të ardhmen evropiane dhe, në këtë kontekst, të kenë sukses në miratimin e amendamenteve të nevojshme kushtetuese, si hapi i radhës drejt Bashkimit.

Më lejoni t'ju siguroj se Austria e sheh Maqedoninë e Veriut si një partner të fuqishëm të ardhshëm në BE dhe ne do të vazhdojmë ta mbështesim me gjithë zemër vendin në rrugën e tij drejt anëtarësimit në BE. Jo vetëm sepse jemi mik i Ballkanit Perëndimor, por edhe sepse është një domosdoshmëri gjeostrategjike, tha Shallenberg.

Shefi i diplomacisë maqedonase theksoi se vendi ka përputhshmëri të plotë me Politikën e Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë (CFSP) të BE-së, si një konfirmim i rëndësishëm i pozicionimit tonë gjeostrategjik.

Do të ishte e rëndësishme përfshirja e zgjerimit në ciklin e ardhshëm buxhetor të BE-së. Paketa bazë mund të përfshijë të paktën pjesëmarrjen pa votim në takimet ministrore sektoriale dhe pjesëmarrjen në tregun e përbashkët të BE-së. Ky model do të mund të varet nga disa parakushte si përputhshmëria e plotë e kandidatëve me CSDP-në e BE-së për të marrë një vend në tryezë në Këshillin për Punë të Jashtme, përfundoi Osmani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës