Osmani është i tronditur nga pyetja nëse gjenocidi në Srebrenicë duhet dënuar

Srebrenicë/ Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Jam i tronditur nga reagimet në opinion lidhur me pyetjen se a duhet dënuar gjenocidi në Srebrenicë, ka thënë kandidati presidencial i BDI-së dhe “Frontit Evropian”, Bujar Osmani, duke theksuar se “ishte njësoj sikur Gjermania të mohojë Holokausti".

I pyetur nëse kemi nevojë për këtë deklaratë të tij tani, duke pasur parasysh reagimet nga Serbia, Osmani ka treguar se pret që “Serbia të votojë e para për të hequr barrën nga supet e saj”, sepse bëhet fjalë për dënimin e vrasjes së 8.000 civilëve në Srebrenicë.

- As që dua të mendoj se dikush reagon ndaj ngjarjeve të tilla, aq më tepër që Maqedonia është lider në rajon që promovon marrëdhënie të harmonizuara ndëretnike. Nuk jemi vetëm në këtë iniciativë – tha Osmani.

Ai ishte i vendosur se reagimi i tij nuk kishte për qëllim popullin serb e as Serbinë, por i përgjigjet gjykimit të Tribunalit të Hagës dhe këtë nuk duhet ta mohojmë.

Osmani, si kandidat për president, sot ka pasur një takim me menaxhmentin e Odës Ekonomike të Maqedonisë së Veriut.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës