Osmani: BDI është e gatshme të largohet nga Qeveria në të njëjtën ditë kur të hyjnë në fuqi ndryshimet kushtetuese

Foto: Shtypi i Lirë

Kryesia qendrore e BDI-së e ka përmbyllur mbledhjen në selinë e partisë në Mala Reçicë, ndërsa partia ka bërë të ditur se janë pranuar parakushtet që iu drejtohen atyre që të ketë ndryshime në Kushtetutë dhe fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Zëdhënësi i partisë Bujar Osmani tha se seanca disa orëshe ishte e dedikuar ekskluzivisht për këtë vendim.

Ai theksoi se në seancë është analizuar takimi i kryeministrit Kovaçevski me kryetarin e partisë opozitare, pas së cilës ka pasur përgjigje nga BDI në lidhje me kërkesën e opozitës për formimin e qeverisë në të cilën partia e tyre nuk do të marrë pjesë, si parakusht. për mbështetjen e amendamenteve kushtetuese.pyetje.

“Para së gjithash, momenti historik para të cilit po përballet shteti si mundësi për anëtarësim të shpejtë në BE, u krijua në radhë të parë nga zhvillimet gjeopolitike me luftën në Ukrainë. Ndërgjegjësimi i madh i BE-së për Ballkanin Perëndimor dhe korsia e shpejtë që shfaqet si një mundësi. Duke iu referuar nevojës konsensuale të njerëzve pa dallim përkatësie për një standard më të mirë jetese, për mundësinë e mbajtjes së njerëzve këtu, për një rrugë të shpejtë drejt anëtarësimit në BE në vitet e ardhshme, Presidenca Qendrore rikonfirmoi me konsensus dhe vendosmëri vendimin fillestar që Ne kemi paraqitur menjëherë pas takimit të kryetarëve të partive politike se BDI është e gatshme të largohet nga Qeveria në të njëjtën ditë kur hyjnë në fuqi ndryshimet kushtetuese, nëse kjo është parakusht që opozita të mbështesë amendamentet kushtetuese”, tha Bujar. Osmani.

Ai më tej tha se sot nuk ka çështje më të rëndësishme se e ardhmja evropiane e shtetit dhe e ardhmja evropiane e qytetarëve.

“Ne kemi një shans historik, të cilin nëse e humbasim, sigurisht që nuk do ta kemi në 10-20 vitet e ardhshme. Prandaj BDI-ja, duke e vlerësuar këtë momentum në bazë të informacioneve të besueshme që i kam paraqitur edhe në seancën e PK-së dhe në atë që ka shpjeguar Ali Ahmeti, ka marrë vendim që ta mbështesë një vendim të tillë në të cilin BDI-ja do të mbështesë një Qeveri pa përfaqësues të BDI-së në ditën e hyrjes në detyrë. hyjnë në fuqi ndryshimet kushtetuese”, ka theksuar Osmani.

Nga BDI thonë se Kryesia e tyre kërkon që paralelisht të zhvillohet edhe një proces tjetër.

“Është fillimi i vettingut dhe hetimit të të gjitha partive politike, duke filluar nga kryetarët e deri tek zyrtari i fundit i partisë duke përfshirë deputetë, zyrtarë e kështu me radhë për të përfunduar dhe institucionalizuar një herë e mirë këtë abuzim të luftës kundër korrupsionit për qëllime partiake. . Ne besojmë se është një proces shumë i rëndësishëm krijimi i një mjedisi për të ndërtuar besim në mënyrë që ky proces të zhvillohet më shpejt, theksoi Bujar Osmani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës