Osmani kërkon zgjidhje kreative kundër vetos ruse: OSBE-ja dhe Moska në konflikt të hapur

Bujar Osmani/Foto: MPJ

Unë kam propozuar tashmë “zgjidhje kreative” në lidhje me bllokadën ruse të kandidaturës së Estonisë për kryesinë, emërimin e personave për postet drejtuese, si dhe për buxhetin e Organizatës, Bujar Osmani, Ministër i Punëve të Jashtme dhe Kryetar i OSBE-ja, tha për “Sloboden Pechat”.

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Bujar Osmani, tashmë edhe kryetar i OSBE-së, premtoi se nuk do të lejojë që organizata më e madhe e sigurisë në botë të shembet, sepse Rusia dëshiron ta paralizojë funksionimin e saj duke vënë veto pas pushtimit të Ukrainës nga Moska. Problemet për OSBE-në janë shtuar që kur Rusia bllokoi vendimet për buxhetin e organizatës dhe kryetarin e saj të ardhshëm.

- Federata Ruse po bllokon kandidaturën e Estonisë për kryesimin e OSBE-së për vitin 2024, emërimin e personave për poste drejtuese në Organizatë, si dhe buxhetin e saj. Qasja "loja pa rezultat" e Rusisë, e cila është përshkallëzuar që nga fillimi i luftës në Ukrainë, ka paralizuar Organizatën. Të martën thirra Këshillin e jashtëzakonshëm të përhershëm të OSBE-së në Vjenë, ku morën pjesë shumica e ministrave të jashtëm të vendeve pjesëmarrëse dhe diskutuan sfidat e Organizatës lidhur me mungesën e konsensusit lidhur me çështjet kyçe të funksionalitetit të saj - na tha Osmani. .

Ai personalisht ka biseduar me numrin më të madh të kolegëve nga vendet pjesëmarrëse dhe ata do të “bëjnë gjithçka që është e nevojshme, që është në kuadër të parimeve dhe angazhimeve të OSBE-së për të siguruar vazhdimësinë dhe funksionalitetin e saj”.

Osmani ka biseduar në telefon edhe me ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov. Ndërsa MPJ e Maqedonisë njoftoi se Osmani iu referua “sfidave të OSBE-së në rajon dhe përsëriti përkushtimin e kryesimit të Maqedonisë së Veriut për respektimin e parimeve dhe angazhimeve themelore të OSBE-së”, MPJ ruse ishte më konkrete:

“U diskutuan çështjet aktuale nga agjenda e OSBE-së. Vëmendja kryesore iu kushtua krizës sistematike në Organizatë, perspektivave për emërimin e kryesisë së OSBE-së për vitin 2024 dhe drejtuesve të strukturave ekzekutive, si dhe pengesave në harmonizimin e buxhetit të konsoliduar të Organizatës për vitin aktual. " Sergej Lavrov theksoi nevojën për normalizimin e aktiviteteve të OSBE-së në bazë të Rregullores së Punës, për zhvillimin dhe marrjen e vendimeve ekskluzivisht në përputhje me rregullin bazë të konsensusit, tha MPJ ruse.

Edhe pse të dyja ministritë nuk po japin detaje nga biseda, mesazhet diplomatike janë të qarta. Por si të kapërcehen problemet mes OSBE-së dhe Moskës? Shumë anëtarë të organizatës mbeten pesimistë se do të gjendet një zgjidhje e përbashkët, duke theksuar nevojën për unitet dhe bashkëpunim për të siguruar një të ardhme të sigurt. Fati i OSBE-së, sipas tyre, është në duart e anëtarëve dhe Osmani konstaton se “sfidat janë të mëdha dhe për t'i tejkaluar duhet të veprojmë së bashku”.

Osmani tha për “Sloboden Pechat” se tashmë ka propozuar “zgjidhje kreative” si për buxhetin ashtu edhe për kryesimin e OSBE-së në vitin 2024, të cilat ende nuk janë pranuar, por nuk ka treguar detaje. Ai shton se ka edhe disa javë për të punuar për arritjen e një konsensusi, pas së cilës do të duhet të fillojnë të marrin vendime.

Këto çështje nuk janë të vetmet për të cilat janë përplasur Rusia dhe OSBE-ja, e veçanërisht kryetari Osmani. Pasi OSBE-ja dënoi zgjedhjet në Donetsk dhe Lugansk, si dhe në rajonet Zaporozhye dhe Kherson, MPJ ruse e kritikoi atë për moskuptimin e thelbit të kompetencave të saj dhe se nuk iu desh të komentonte pyetjet në lidhje me strukturën territoriale të shteteve anëtare të organizatës. , por të vendoset një praktikë normale për monitorimin e proceseve zgjedhore.

Më parë, Misioni i Përhershëm i Rusisë në OSBE në lidhje me mirëmbajtjen e të ashtuquajturit "Forumi i Pragës për dimensionin ekonomik dhe mjedisor të OSBE-së në vitin 2023" tha se "iniciativa" ishte një përpjekje e papërpunuar e Maqedonisë së Veriut për të zëvendësuar takimin përfundimtar të Forumit vjetor Ekonomik dhe Mjedisor të OSBE-së, të mbajtur tradicionalisht në shtator në Pragë. si rezultat i dështimit të saj për të rënë dakord për temën dhe axhendën e kësaj ngjarjeje më të rëndësishme në gjysmën e dytë të këtij viti. Presidenca maqedonase, sipas Moskës, zhvillon "diplomaci krijuese", e cila minon vendimmarrjen me konsensus.

Ndër seritë e kritikave ndaj kryesisë së OSBE-së të MPJ-së ruse është reagimi për refuzimin e organizatave joqeveritare ruse për të marrë pjesë në një ngjarje për barazinë gjinore dhe forcimin e të drejtave dhe mundësive të grave, nën kujdesin e Kryesisë së OSBE-së. , e cila u mbajt në Tetovë. Në këtë eveniment ishte planifikuar të merrnin pjesë edhe organizata të specializuara publike ruse, por ato u penguan, siç thotë Ministria e Punëve të Jashtme ruse, sepse u vendos një rregull i papritur që të gjitha organizatat joqeveritare duhet të kenë ftesë nga Presidenca.

“Sistemi i pjesëmarrjes vetëm me ftesë është futur nga maqedonasit e veriut pikërisht në momentin kur kanë parë rusët në listat e aplikantëve. Mbi çfarë baze vendos Presidenca kë të ftojë dhe kë jo? Është favorizimi i zakonshëm në baza politike. Me sa duket, maqedonasit e veriut më në fund kanë pushuar së interesuari për reputacionin e tyre dhe as që po përpiqen të përpiqen për paanshmëri, gjë që duhet të jetë karakteristikë e shtetit që mban pozitën e kryetarit të një organizate të madhe ndërkombëtare rajonale”, u përgjigj Moska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës