Oslo me një paketë ndihme pesëvjeçare prej 7,3 miliardë dollarësh për Kievin

Flamuri i Norvegjisë / Foto: Profimedia

Qeveria norvegjeze ka thënë se planifikon një paketë ndihme pesëvjeçare për Ukrainën me vlerë 75 miliardë korona (7,3 miliardë dollarë), si dhe ndihmë shtesë për vendet e tjera të prekura nga konflikti.

– Ne sugjerojmë që Norvegjia të japë një kontribut të detyrueshëm dhe të përhershëm për Ukrainën. Ne propozojmë që 15 miliardë korona t'i jepen Ukrainës çdo vit për pesë vjet, ose 75 miliardë krona, tha kryeministri Jonas Gar Store.

Paketa e këtij viti pritet të jetë për ndihmë humanitare dhe ushtarake për Ukrainën.

Shuma përfundimtare e paketës, megjithatë, mund të ndryshohet nga Parlamenti, ku qeverisë së qendrës së majtë i mungon shumica dhe mbështetet në mbështetjen e partive të tjera për miratimin e ligjeve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës