Fitues i Oskarit dhe numër rekord i të ftuarve të huaj në Festivalin e 44-të të Filmit "Vëllezërit Manaki" në Manastir.

Foto: Sloboden pechat/Vaska M. Mladenovska

Të shtunën në Manastir fillon edicioni i 44-të i Festivalit Ndërkombëtar të Kamerasë Filmike “Vëllezërit Manaki”, dhe siç u theksua në konferencën e sotme për media në Shtëpinë e Oficerëve në Manastir, publiku do të ketë mundësinë të ndjekë një program të jashtëzakonshëm filmik me 79 filma në tre salla kinemaje.

Në festival pritet të marrin pjesë rreth 400 mysafirë, prej të cilëve rreth 160 të ftuar janë nga jashtë, njoftoi drejtori i Festivalit Vëllezërit Manaki, Simeon Moni Damevski.

- "Vëllezërit Manaki" është një festival në Manastir, këtu është dhe këtu do të mbetet sepse vëllezërit Manaki pjesën më të madhe të karrierës së tyre fotografike dhe dokumentare e kanë kaluar në Manastir. Ky festival është në rritje dhe këtë vit në festival do të ketë afër 400 të ftuar, prej të cilëve rreth 160 janë nga jashtë dhe kjo është një numër i madh. Programi do të shfaqë 79 filma në tre kinema, njëra prej të cilave është e hapur. Fjala është për filma në përzgjedhje të veçanta të filmave të jashtëzakonshëm që nuk kanë mundur të gjejnë vend në programin zyrtar konkurrues dhe jashtë konkurrencës - tha drejtori i festivalit Simeon Moni Damevski.

Ai paralajmëroi një program të jashtëzakonshëm prej 12 filmash, gjigantë të kinemasë botërore në konkursin Camera 300, filma nga festivalet më të mëdha botërore të filmit: Kanë, Berlin, Venecia, Karlovy Vary etj.

- Këtë vit, kur teknologjia po përparon me shpejtësi dhe këtu vuan faktori njerëzor, pikërisht për këtë vendosëm të bëjmë një përzgjedhje filmash në të cilët njeriu do të jetë dominues dhe fokusi i ekranit filmik, dhe për këtë arsye kemi dhënë përparësi. tek filmat që nuk janë të rënduar me teknologji, por njohuritë dhe aftësitë e kinematografes tregojnë një nivel të lartë zotësie vizuale dhe për disa filma pamje të mahnitshme të ekzistencës së filmit si art. Tendenca jonë është të shfaqim filma në të cilët njeriu është qendra e botës. Në konkurs kemi kinematografë të mirë që punojnë së bashku me regjisorë më të mirë, kryesisht evropianë dhe aziatikë, e kemi edhe një mysafir të jashtëzakonshëm nga Amerika - njoftoi njeriu i parë i "Vëllezërit Manaki" Simeon Moni Damevski.

Pas hapjes së festivalit, do të organizohet një tryezë e rrumbullakët e grave kinematografike të fuqishme, të cilat do të përpiqen t'i inkurajojnë gratë në Maqedoni dhe rajon të bëhen kinematografe.

– Kemi pasur vetëm dy në vend, njëri prej të cilëve nuk merret më me kinematografi. Aktiviteti i dytë do të jetë konferenca ballkanike e kineastëve, ku do të bëhen kërkesa për përmirësimin e kushteve të punës së kineastëve në botë. Më pas në kuadrin e pasardhësve të Manakit do të edukohen fëmijët të regjistrojnë me telefona, të montojnë. Do të mundohemi që Manastiri ta kthejmë në qytet të ambasadorëve dhe tre ambasadorët e Gjermanisë, Italisë dhe Francës do të organizojnë mbrëmje kulturore lidhur me filmat që do të marrin pjesë në programin filmik - theksoi Damevski.

Ai në konferencën e sotme për media është ankuar se këtë vit festivali po organizohet me buxhet të reduktuar ose 25 mijë euro më pak se vitin e kaluar.

- Vitin e kaluar kemi pasur një buxhet prej 200 mijë eurosh dhe tani që çmimet janë rritur fjalë për fjalë për çdo gjë, festivalin po e organizojmë me 25 mijë euro më pak. Falë sponsorëve, nga të cilët më së shumti ndihmojnë kompanitë e Manastirit, realisht mund të organizojmë festivalin e filmit, sepse në mesin e sponsorëve kemi edhe ata që më shumë se 15 vjet e mbështesin financiarisht festivalin "Vëllezërit Manaki" - tha drejtori Damevski.

Manastiri gjatë festivalit u jep mysafirëve nga jashtë diçka që nuk mund ta gjejnë askund tjetër, e kjo është mikpritja e ngrohtë dhe kafeja në Shirok Sokak, sipas organizatorëve.

- Programi Manaki off që fillon nesër është që mysafirët të ndihen mirë në Manastir. Koncepti i programit off është të krijojë një lidhje dhe një kënaqësi që do të zgjasë deri në edicionin e ardhshëm të festivalit dhe ky program lidh festivalin me sektorin civil, komunitetin lokal, me komunitetin e biznesit dhe me artistët, duke siguruar një bashkëpunim ndërsektorial. Programi përfshin një kolazh të aktiviteteve nga shprehjet artistike, punëtoritë e regjisorëve për nxënësit e shkollave të mesme në Manastir dhe shumë ngjarje të tjera që do të mbahen në Magaza të Manastirit - kumtoi në konferencën për shtyp, Maja Angelovska përgjegjëse për Manaki të programit.

Ndërkaq, në ceremoninë e hapjes dhe mbylljes së IFFK-së “Vëllezërit Manaki” do të shfaqen dy filma maqedonas, ndërsa mysafir special në festivalin e filmit në Manastir do të jetë fituesi i çmimit Oskar Peter Biju.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës