Organizatori i US Open hoqi dorë në momentin e fundit nga pezullimi i tenisteve ruse

Rusi Danil Medvedev fitoi titullin e tij të parë Grand Slam në karrierë në US Open/Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Organizatori i turneut Grand Slam të vitit të kaluar, US Open, ka pranuar se ka menduar seriozisht të ndjekë hapat e Wimbledon dhe të ndalojë pjesëmarrjen e tenistëve rusë dhe bjellorusë.

Megjithatë, një vendim i minutës së fundit u mor për të mos pezulluar lojtarët dhe në vend të kësaj do të zhvillojë një ngjarje bamirësie për të mbledhur fonde për Ukrainën në ditën e saj kombëtare të Pavarësisë, 24 gusht.

Me këtë vendim organizatori i lejoi rusit Danil Medvedev të mbrojë titullin e fituar vitin e kaluar pasi në finale ishte më i mirë se Novak Gjokoviç në tre sete.
Tenistja bjelloruse Victoria Azarenka ka konfirmuar paraqitjen e saj në US Open.

- na u përgjigj shpejt Azarenka. Ajo tha se është zgjedhja e lojtarëve dhe unë dua të luaj - tha drejtoresha e US Open, Stacey Allister.

Për momentin nuk dihet nëse teniset ruse dhe bjelloruse do të performojnë në manifestimin humanitar.

Video e ditës