Orbán: Ajo që po ndodh në Bruksel dhe Uashington mund të përshkruhet si përgatitje për hyrjen e Evropës në luftë

Viktor Orbán / Foto EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se në Bruksel janë duke u përgatitur për grupet e punës se si NATO mund të marrë pjesë në luftën ruso-ukrainase dhe se ka ngjashmëri alarmante mes kësaj dhe periudhës kur u bënë përgatitjet për Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore.

Ajo që po ndodh sot në Bruksel dhe Uashington, ose për momentin më shumë në Bruksel se në Uashington, po krijon një humor për një konflikt të mundshëm ushtarak, të cilin mund ta përshkruanim si një përgatitje për hyrjen e Evropës në luftë, tha ai.

Lidhur me situatën e Hungarisë në atë kontekst, Orban tha se Hungaria si anëtare e NATO-s ka përfaqësues në ato grupe, "por ne nuk duam të marrim pjesë në konflikt, as me kontribut financiar dhe as duke dërguar armë, qoftë edhe në NATO".

Në historinë e NATO-s, nuk ka pasur kurrë një situatë ku një shtet anëtar të ketë respektuar kaq hapur dhe qartë parimet bazë të NATO-s siç po bën tani Hungaria, tha Orbán për radion Kossuth, duke shtuar se Hungaria duhet të "ripërcaktojë pozicionet e saj në aleancën ushtarake. ."

Ai shtoi se frika se Rusia do të sulmonte një anëtar të NATO-s është e pabazë, duke shtuar se lufta në Ukrainë, e cila po vazhdon tash e tre vjet, ka treguar kufijtë e aftësive të Rusisë.

“Ushtria ruse po bën një luftë serioze dhe të vështirë me ukrainasit”, tha Orban në një intervistë për radion publike. “Nëse rusët do të ishin mjaftueshëm të fortë për të mposhtur ukrainasit me një goditje, ata tashmë do ta kishin bërë atë.

Orban tha se aftësitë ushtarake të NATO-s i tejkalojnë ato të Ukrainës, kështu që nuk ka gjasa që Rusia apo ndonjë vend tjetër të sulmojë NATO-n.

Nuk mendoj se është e logjikshme që Rusia, e cila nuk mund as Ukrainën, të vijë papritmas dhe të gëlltisë gjithë botën perëndimore. Shanset për këtë janë jashtëzakonisht të vogla, tha Orban.

Orban tha se ai e shihte përmendjen e kërcënimit rus si një prelud për përfshirjen më të thellë perëndimore në luftën e Ukrainës.

Hungaria, një anëtare e Bashkimit Evropian dhe NATO-s, refuzon të ofrojë ndihmë ushtarake për Ukrainën në mbrojtje kundër një pushtimi rus që filloi në shkurt 2022. Budapesti gjithashtu dëshiron të tërhiqet nga plani afatgjatë i ndihmës së NATO-s për Ukrainën, të cilin ministri i jashtëm i saj e ka quajtur një "mision të çmendur".

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës