Orban: Nuk ka mbështetje për Ukrainën derisa të drejtat e hungarezëve të kthehen

Viktor Orbán/ Foto EPA-EFE/MAX BRUCKER

Hungaria nuk do të mbështesë Ukrainën për asnjë çështje në marrëdhëniet ndërkombëtare derisa Ukraina të rivendosë të drejtat e mëparshme të hungarezëve etnikë në territorin e saj, tha sot kryeministri hungarez Viktor Orban në Parlamentin hungarez.

Hungaria është në mosmarrëveshje me Ukrainën për atë që Orbán thotë se po kufizon të drejtat e rreth 150.000 hungarezëve etnikë, kryesisht për të përdorur gjuhën e tyre amtare në sistemin arsimor, pasi Ukraina miratoi një ligj në 2017 që kufizon përdorimin e gjuhëve të pakicave në shkolla.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës