Orban “vëzhgon shpinën e Dodikut”: Derisa jemi në pushtet në Hungari, nuk ka sanksione

milorad dodik dhe viktor orban
Milorad Dodik dhe Viktor Orban / EPA-EFE / SZILARD KOSZTICSAK HUNGARIA JASHTË

Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë Peter Sijarto, sot në qytetin Trebinje të Hercegovinës, deklaroi se Presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik, nuk do të jetë në asnjë listë sanksionesh ndërkohë që qeveria aktuale e Viktor Orban.

“Ata që duan të vendosin sanksione në rajonin e Ballkanit Perëndimor po përpiqen të fshehin se sa i panjohur është ky rajon për ta. “Këta njerëz janë të paaftë të respektojnë vullnetin e njerëzve që jetojnë në Ballkan”, tha Sijarto pas takimit me Dodik.

Sipas ministrit, liderët politikë të Ballkanit "nuk fituan çmim në llotari për të qenë presidentë, por u zgjodhën në zgjedhje" dhe nënvizoi se ata që duan të vendosin sanksione ndaj Dodikut nuk duan të respektojnë vullnetin e qytetarë të RS.

Në Sarajevë, Sijarto foli me përfaqësuesin e lartë ndërkombëtar në Bosnje dhe Hercegovinë, Christian Schmidt, për situatën në atë vend dhe rrugën e tij drejt integrimeve euroatlantike.

Dhënia e statusit të kandidatit për BiH-në është një tjetër dëshmi e përkushtimit të BE-së ndaj BiH-së dhe pres që aktorët vendas të përballen me sfidën dhe të përdorin mundësinë që u jepet për të përshpejtuar përparimin e BiH-së në këtë rrugë për të mirën e qytetarëve, tha Schmidt pas Takimi.

Ai tha se komuniteti ndërkombëtar pret "këmbëngulje, angazhim dhe përpjekje intensive" nga udhëheqësit politikë në Bosnje dhe Herzegovinë në këtë rrugë.

Shmidt shtoi se komuniteti ndërkombëtar do t'i kushtojë vëmendje sfidave që përbëjnë një kërcënim për paqen dhe stabilitetin e BiH dhe reformat e arritura deri më tani, raportoi OHR.

Ai falënderoi Hungarinë për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Bosnje dhe Hercegovinës, punën e OHR dhe mandatin e Përfaqësuesit të Lartë në përputhje me Dejtonin, sipas një deklarate nga zyra e Schmidt.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës