Komuna e Tetovës nuk i kap qentë endacakë, ata janë shqetësuar nga turmat dhe shpërthyerja e fishekzjarreve

Foto: Shtypi i Lirë

Rrugët e Tetovës janë bërë tmerr për qytetarët. Çdo ditë buletini i policisë është i mbushur me raporte për sulme ndaj qytetarëve nga qentë endacakë. Ditën e djeshme janë regjistruar tre sulme të tilla dhe numri i incidenteve të tilla është shumë më i madh, duke qenë se jo të gjithë i raportojnë.

53-vjeçari M.Z. nga fshati Brodec ka raportuar dje në SVR Tetovë se në rrugën "Ivo Lola Ribar" është kafshuar nga një qen endacak, në të njëjtën rrugë është kafshuar edhe një 46 vjeçar nga Tetova. Edhe VA (53) nga Tetova ka raportuar se është kafshuar nga një qen endacak në rrugën "Todor Tsipovski-Merjan".

Nga Komuna e Tetovës për “Sloboden Pechat” kanë thënë se në kuadër të projektit të “Amos Shelter” për kapjen dhe trajtimin e qenve të pastrehë, deri më tani janë kapur 42 qen, e për disa tashmë janë përkujdesur nga familjet. Sipas projektit duhet të kapen gjithsej 82 qen, por për momentin aksioni është ndalur.

“Gjatë kësaj periudhe ka pasur një ndërprerje të shkurtër të aksionit për shkak të festave të Vitit të Ri, kur vijnë edhe mërgimtarët, ndaj është shtuar aktiviteti në rrugë, e me këtë edhe ankthi tek qentë. Gjatë kësaj periudhe hidhen edhe fishekzjarre, përdoren mjete të tjera piroteknike, kështu që nuk është e mundur që aksioni të ecë pa probleme, planifikohet që në periudhën e ardhshme të vazhdojë projekti me kapje të reja”, thonë nga Komuna e Tetovës.

Se çfarë do të ndodhë më pas, nëse zgjatja e kontratës apo prishja e saj, do të diskutohet dhe do të vendoset më tej, shtoi bashkia.

Prej aty nuk morëm përgjigje derisa ju u futët në lidhje me trajtimin e kafshëve të pastreha nga vullnetarët, me të cilën u mburr kryetari i Komunës së Tetovës Bilal Kasami.

Ndryshe, numri i kërkesave të pranuara nga qytetarët në Komunën e Tetovës në përputhje me Rregulloren për përcaktimin e shumës dhe pagesën e kompensimit për dëmin e shkaktuar nga pickimi i qenve endacak është 38. Shumica e tyre janë të vitit 2022. Kërkesat janë ende duke u shqyrtuar dhe procedura është në vazhdim, thonë nga komuna.

Ajo e publikoi Rregulloren muajin e kaluar. Qëllimi është, siç thuhet nga aty, që Komuna e Tetovës t'u bëjë ballë qytetarëve, duke i thjeshtuar procedurat për raste të tilla, si dhe duke i reduktuar ato, gjegjësisht shmangien e shpenzimeve gjyqësore, si dhe shpenzimet për përmbaruesit dhe avokatët.

Këtë njoftim qytetarët e vlerësuan si joserioze dhe siç theksojnë “Pikët” nuk e zgjidhin problemin me qentë endacakë në Tetovë, e ndërkohë
nëpër rrugë pako sulmojnë njerëzit çdo ditë.

Kryetari i Komunës së Gostivarit Arben Taravari, i cili është kryetar i ri i Qendrës për zhvillimin e rajonit planor të Pollogut, së fundi deklaroi se vetëm me qasje rajonale do të mund të zgjidhet problemi i qenve endacak në rajonin e Pollogut.

Komuna e Vrapçishtit është treguar si lokacion i mundshëm për një Qendër Rajonale për përkujdesjen e qenve endacak nga i gjithë rajoni i Pollogut. Por tani për tani kjo është vetëm një ide, nuk ka hapa konkretë në terren.

Një grua tatuazhe shëtit nëpër qytet vetëm me një aparat ultratinguj për t'u mbrojtur nga qentë, e traumatizuar nga sulmi i qenit, padit Bashkinë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës