Komuna e Karposhit reagon: Përleshje masive në Zlokuçan me lopata, sëpata, thika - vendbanimi bëhet geto dhe i rrezikshëm për jetesë

Foto: Wikipedia

Komuna e Karposhit ka kërkuar nga policia, prokuroria dhe gjykata që të përgjigjen për ngjarjet e mbrëmshme në lagjen Zlokuçan. Sipas njoftimit, dje ka pasur një përleshje masive, me lopata, sëpata, thika dhe nga Bashkia thonë se kjo nuk është përleshja e parë masive dhe pothuajse nuk ka asnjë qytetar që nuk është sulmuar fizikisht, apo ndonjë shtëpi. apo kompani që nuk është sulmuar në mënyrë të përsëritur, dhe autorët janë të njohur për të gjithë.

Njoftimi bën me dije se një pjesë e vendbanimit rom në Zlokuçan po bëhet geto dhe e rrezikshme për banorët që duan të kalojnë ditët e tyre të qetë, por edhe më e rrezikshme për qytetarët që gravitojnë në atë pjesë si dhe për kompanitë që kanë pronë në këtë vendbanim. .

- Lidhur me banditë nga kjo lagje, kryetari i komunës ka biseduar disa herë me stacionin policor të Karposhit dhe Prokurorinë Themelore Publike në mënyrë që banditët të sanksionohen, sepse këta persona nuk kërcënojnë vetëm banorët e Zllokuçanit, por edhe banorët e Bardovci dhe Vlae 1 - thuhet në komunikatë.

Bashkia shton se nëse kjo ngjarje fatkeqe nuk sanksionohet siç duhet, dhe kalohet kufiri prej vitesh, situata do të jetë edhe më e keqe dhe banditë agresive do të marrin gjithnjë e më shumë vrull.

-Dhunë e tillë, gjakpirje, me lopata, sëpata, thika... (për fat të mirë arma që u hoq nuk mundi të provohej nga pronari), nuk mbahet mend në historinë e Karposhit. Kjo luftë masive në këtë vendbanim nuk është e para. Një pjesë e vendbanimit të romëve në Zlokuçan po shndërrohet në geto, rrezik për jetën e banorëve që duan t'i kalojnë ditët e tyre të qetë, por edhe më i rrezikshëm për qytetarët që gravitojnë në atë pjesë si dhe kompanitë që kanë pronë në këtë zonë. zgjidhje. Është e sigurt se nuk ka asnjë qytetar që të mos jetë sulmuar fizikisht. Nuk ka shtëpi apo firmë që disa herë të mos jetë grabitur brutalisht, dhe autorët i dinë edhe vendasit edhe organet e rendit – thonë nga Komuna e Karposhit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës