Opozita kundër ofertës së Ahmetit për qeveri të shpëtimit kombëtar

Ali Ahmeti, fushata, Foto: Ahmeti Facebook

VMRO-DPMNE dhe “Vredi” besojnë se do të fitojnë zgjedhjet dhe se propozimi i Ahmetit është për shpëtimin e tij personal dhe të BDI-së, e jo për shtetin.

Oferta e kreut të BDI-së nuk kalon Ali Ahmeti për një qeveri të shpëtimit kombëtar ose bashkim kombëtar për integrim evropian, nëse nuk formohet një qeveri politike pas zgjedhjeve parlamentare, d.m.th. Fronti evropian, të udhëhequr nga BDI, apo koalicioni "ia vlen" refuzojnë të jenë pjesë e pushtetit ekzekutiv që është kundër ndryshimeve në Kushtetutë.

opozita VMRO-DPMNE dhe “Vredi” besojnë se do të fitojnë zgjedhjet dhe se propozimi i Ahmetit është për shpëtimin e tij personal dhe të BDI-së, e jo për shtetin.

 

Ahmeti në vizitë TV21 pohon se partitë e shqiptarëve, si në qeveri ashtu edhe në opozitë, kanë nënshkruar një dokument që nuk do të hyjnë në qeveri nëse nuk ka ndryshime kushtetuese për hyrjen e bullgarëve dhe komuniteteve të tjera dhe për të penguar hyrjen e vendit. një krizë politike, shpëtimi qëndron në formimin e një qeverie popullore në të cilën do të marrin pjesë të gjitha partitë që do të fitojnë mandate në zgjedhjet parlamentare të 8 majit.
Ahmeti pretendon se kontrata është nënshkruar një muaj e gjysmë më parë.

Ali Ahmeti, fushata Foto: Facebook Grubi

- Marrëveshja është nënshkruar mes Aleancës për Shqiptarët, PDSH-së, Besës dhe Alternativës. Nëse nuk gabohem, po, ishte Alternative. Është firmosur vetëm nga Arben Taravari si kryetar i Aleancës. Unë firmosa, po, menjëherë. Azir Aliu u ankua se po i krijonin probleme, harrova partinë e Izetit, Lëvizjen për Ndryshim. Se partitë tjera i krijojnë probleme, pse BDI-ja këtu, pse atje, duhet të jetë në fund, ai tha se e ka bërë sipas alfabetit - tha Ahmeti.

Marrëveshja mes partive të shqiptarëve parashikon që “Nuk ka partneritet me partitë politike që janë kundër ndryshimeve kushtetuese dhe kundër rrugës euroatlantike të Maqedonisë".
E ndërsa Ahmeti pretendon se dokumenti është nënshkruar nga të gjithë liderët e partive nga blloku politik shqiptar, “Vredi” mohon se ka marrëveshje me shkrim.

Foto: Izzet Majiti / Facebook

- Ahmeti le të tregojë një marrëveshje të tillë nëse ka. Ai nuk po thotë të vërtetën. Ata nuk e dinë më për çfarë po flasin. Pra nuk ka një marrëveshje të tillë – është i vendosur kreu i Lëvizjes Demokratike Izet Medziti.

Ai në një prononcim për “Sloboden Pechat” hedh poshtë ofertën e Ahmetit për formimin e mundshëm të qeverisë për shpëtim kombëtar.

- Ahmeti nuk kërkon shpëtim kombëtar, por shpëtim për BDI-në dhe për veten e tij. “Vredi” do të fitojë zgjedhjet dhe do të formojë qeverinë e ardhshme – na tha Majiti.

Kreu i BDI-së thotë se nëse nuk ka gatishmëri për ndryshime kushtetuese, atëherë pas zgjedhjeve duhet të formohet qeveria e unitetit kombëtar.

– Mendoj se nuk ka nevojë të hyjmë në krizë, sepse ka një zgjidhje. Të gjithë të marrim përgjegjësi, që pas zgjedhjeve të formojmë një qeveri popullore, nëse nuk ka gatishmëri nga partia që do t'i fitojë zgjedhjet, sepse askush nuk mund ta dijë se si do të jenë zgjedhjet me 8 maj dhe 24 prill - thotë Ahmeti.

Aude VMRO-DPMNE thonë për “Sloboden Pechat” se janë fitues të zgjedhjeve.

Mickoski në tubim në Kërçovë/Foto: VMRO-DPMNE

- VMRO-DPMNE do të ketë një fitore të qartë në zgjedhjet parlamentare dhe do të formojë një qeveri të qëndrueshme. Oferta është shprehje e frikës dhe nervozizmit të Ahmetit sepse do të humbasë zgjedhjet. Ahmeti nuk duhet të merret me propozime për qeveri të shpëtimit kombëtar, sepse po mendon për qeveri të krimit dhe korrupsionit, siç ka qenë deri më tani – thonë nga VMRO-DPMNE.

Edhe pse kemi kërkuar, nga LSDM Nuk kemi marrë përgjigje për propozimin e Ahmetit.

BDI edhe më herët ka paralajmëruar se edhe nëse fitojnë zgjedhjet parlamentare nuk do të jenë pjesë e një qeverie që është kundër ndryshimeve kushtetuese. Sipas informacioneve të BDI-së, të gjitha partitë që do të jenë pjesë e përbërjes së re parlamentare pas zgjedhjeve parlamentare, me përjashtim të Majtas. Dokumenti për të cilin flet Ahmeti, por i pa konfirmuar nga “Vredi”, është kusht për formimin e qeverisë pas zgjedhjeve. Ahmeti dhe liderët e Frontit Evropian e nisën fushatën për zgjedhjet parlamentare përmes një simulimi të seancës konstituive në të cilën, pas zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit, pika e parë ishte ndryshimi i Kushtetutës, e cila, sipas Ahmetit, dërgoi një mesazh se nuk do të ketë qeveri nëse nuk do të ketë ndryshime kushtetuese.

Nga ana tjetër, koalicioni “Vredi” është i pari që bën me dije se mes partive të shqiptarëve ka një marrëveshje zotëri, por jo me shkrim, që asnjë parti të mos hyjë në një qeveri që nuk garanton miratimin e amendamenteve kushtetuese. “Vredi” i jep afat Kuvendit për miratimin e ndryshimeve kushtetuese brenda vitit të ri. Gjuetia e partive shqiptare për të formuar një qeveri të re vjen pas qëndrimeve të forta të VMRO-DPMNE-së se nuk ka ndryshim të Kushtetutës nën diktat bullgar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës