Open Ay-ay tërheq një nga votat e Chat GP sepse ajo duket si Scarlett Johansson

Foto: Profimedia

Kompania amerikane për zhvillimin e inteligjencës artificiale "Hap Hej-Hej" njoftoi se do të tërheqë një nga pesë zërat e përdorur nga versioni audio i modelit të tij AI Chat G-pi-ti, pasi përdoruesit raportuan se tingëllonte shumë si zëri i aktores hollivudiane Scarlett Johansson.

Më pas ata theksuan se zëri i Skye vinte nga një aktore tjetër anonime dhe nuk ishte zgjedhur të ishte një “imitim” i zërit të Scarlett Johansson. raporton Bloomberg.

Posteri i saj i filmit të vitit 2013 / Foto: Arkivi i Hollivudit / Arkivi i Hollivudit / Profimedia

Sipas kompanisë, modaliteti i zërit është një nga tiparet më të njohura të modelit të AI Chat GP-T, dhe kompania zgjodhi zërat e aktorëve të quajtur Breeze, Cove, Amber, Juniper dhe Skye përmes një pesë mujore të kujdesshme. procesi i përzgjedhjes.

"Bloomberg" kujton filmin hollivudian "Her" (Her) i vitit 2013. Ngjarjet në film kanë të bëjnë me një burrë që bie në dashuri me një sistem inteligjence artificiale, ku aktorja Scarlett Johansson shfaqet në një nga rolet kryesore, ose më saktë zëri i saj. Aksioni i filmit zhvillohet në vitin 2025.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës