Onishchenko për “Sloboden Pechat”: Doja të blija një bankë në Maqedoni, nuk u takova me politikanë dhe as planifikova biznes me gaz

Onishchenko si përfaqësues në sportet e kuajve/Foto: Arkivi personal

Oleksandr Onishchenko në Maqedoni ai kurrë nuk planifikoi një biznes gazi, as nuk negocioi me politikanë për një biznes të tillë, por donte të blinte një bankë, një ide që nuk do ta realizonte nëse do ta kishte i hiqet shtetësia, tregon ai vetë për “Slobode Pechat”.

- Federata e Kuajve të Maqedonisë më kërkoi që t'i ndihmoj në organizimin e një ekipi dhe blerjen e kuajve. Ata më kërkonin dhe Luka Založnik më thirri njëqind herë. Nuk njoh politikanë në Maqedoni. Për të pasur një ekip të mirë kalorësie duhet një investim të paktën 2 ose 3 milionë euro. Pra, pra, nuk e kuptoj pse duhet të paguaj dikë? Dhe pasaporta maqedonase nuk është më e mirë se ajo ukrainase apo gjermane. Më kërkoi federata dhe unë pranova. Nuk e di pse e bëjnë kaq të komplikuar tani. Kuajt janë të mitë, unë sponsorizoj. I gjithë ky skandal është nxitur sepse mendojnë se unë do të hyj në Maqedoni dhe do t'ua marr biznesin e gazit. Thuaju që merrem vetëm me sport. Dhe me biznesin e investimeve. Jo me gaz. Nuk jam më i interesuar për Gusin. Ata mund të qetësohen. Askush tjetër në familjen time nuk ka marrë nënshtetësinë maqedonase. E theksoj edhe një herë, kjo ka të bëjë me sportet para Lojërave Olimpike. Kalorësi Luka Založnik më prezantoi me presidentin e federatës së kuajve. U takova me një biznesmen me një biznes lëngjesh. Një kalë për Olimpiadën kushton të paktën 1 milion euro. Dhe unë kam vendin më të mirë në botë për të stërvitur kuaj të tillë në Gjermani. Bëhet fjalë për një objekt sportiv 100 hektarësh për kuaj në Herzlake ku jetoj dhe ku është shtëpia ime, na tha Onishchenko dhe na dërgoi video materiale nga objekti që ndodhet në Herzlake.

Sipas tij, stërvitja për Lojërat Olimpike duhet të ishte aty, pa kaluar fare kuajt kufirin maqedonas, por vetëm përfaqësuesit do të shkonin në Gjermani, në objektin e specializuar të Onishçenkos për t'u stërvitur.

- Por tani qeveria na ka shkatërruar planet. Dhe pikërisht në këtë vend në Herzlake, në Gjermani, kualifikova ekipin tim ukrainas tri herë për Lojërat Olimpike. Kjo ishte marrëveshja ime me Federatën e Kuajve të Maqedonisë. Që do t'ua vë në dispozicion hapësirën në Gjermani, përgatitjet duhej të ishin aty. Epo, kjo është e gjithë puna. Nuk jam i interesuar për asnjë biznes energjetik. Kam pasur disa plane për të blerë një bankë në Maqedoni, por nuk do ta bëj, nëse gjërat vazhdojnë kështu. Tani merrem vetëm me biznes financiar, nuk merrem më me energji elektrike, thotë Onishchenko për “Sloboden Pechat”.

Qeveria nisi procedurën për heqjen e shtetësisë dhe pasaportës së Oleksandr Onishchenkos sipas nenit 14 të Ligjit për Shtetësinë, në të cilin thuhet se ai ka dhënë dokumente të gabuara ose informacione të pasakta. Qeveria dhe MPB nuk u përgjigjen pyetjeve të “Sloboden Pechat” për informatat apo dokumentet e pasakta që ai ka paraqitur me kërkesën për shtetësi maqedonase. Nga ana tjetër, Onishchenko pretendon se ka aplikuar me një pasaportë të vlefshme ruse dhe se nuk ka asnjë mashtrim në shtetësinë e tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës