OKB: Sistemi shëndetësor në Gaza është "në gjunjë", mijëra njerëz presin të evakuohen

Me vetëm dymbëdhjetë nga 36 spitalet e Gazës pjesërisht funksionale, Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare thotë se edhe me spitale shtesë në terren në funksionim dhe funksionim, nuk ka infrastrukturë shëndetësore "të pamjaftueshme" që vendi të përballet me dhjetëra mijëra të plagosur në luftë. .

Oficerja e çështjeve humanitare të Gazës, Yasmina Guerda, tha se "sistemi shëndetësor është në gjunjë" në Gaza.

“Shumë kanë humbur gjymtyrët, shumë kanë lëndime traumatike dhe mijëra kanë humbur dëgjimin për shkak të shpërthimeve të vazhdueshme”, shtoi ajo.

Guerda tha se përveç kësaj "ka pasur sulme të vazhdueshme ndaj objekteve shëndetësore, veçanërisht spitaleve, që është një shkelje e drejtpërdrejtë e ligjit ndërkombëtar humanitar".

Një punonjëse shëndetësore pretendoi se ekipi i saj u sulmua ndërsa ata u larguan nga spitali përgjatë një "rruge të sigurt" të shënuar, duke shtuar se ajo shpresonte të ishte në gjendje të largohej nga Gaza për të vazhduar trajtimin.

Izraeli nisi ofensivën e tij pas një sulmi të Hamasit më 7 tetor, në të cilin militantët u futën në Izraelin jugor, duke vrarë rreth 1.200 njerëz, kryesisht civilë, dhe duke rrëmbyer rreth 250.

Të paktën 35.000 palestinezë kanë vdekur në luftë, një statistikë e mbajtur nga ministria e shëndetësisë e Gazës, e cila nuk bën dallim midis luftëtarëve dhe civilëve.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës