KB: Të paktën 60 të vrarë në sulm në rajonin Darfur të Sudanit

Foto: EPA

Forcat qeveritare dhe milicia aleate arabe kanë qenë brutale ndaj popullsisë lokale dhe që atëherë në sulme dhe përplasje kanë vrarë rreth 30.000 njerëz, kujton DPA.

Më shumë se 60 njerëz janë raportuar të vrarë dhe 60 të tjerë të plagosur në një sulm të armatosur në rajonin Darfur të Sudanit, tha Zyra e KB për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OHA), sipas DPA.

Sipas trupit, sulmi ndodhi të Shtunën në fshatin Masteri, afër kufirit me Çadin, dhe rreth 48 km në jug të kryeqytetit të Darfurit Perëndimor, El Gjenina.

"Ekziston ende një tension i madh në West Darfur, pas rritjes së shpejtë të numrit dhe frekuencës së incidenteve të sigurisë në javët e fundit," tha OHA në Twitter.

Zyra e KB tha në një deklaratë se sulmi ishte "një nga incidentet e fundit serioze të sigurisë të raportuar në javën e kaluar, me disa fshatra dhe shtëpi të djegura, plaçkitur tregjet dhe dyqanet dhe dëmtuar infrastrukturën".

Më 20 korrik, qeveria e Darfurit Perëndimor vendosi karantinë në El Gjenevë dhe rajonin e afërt Beida, e cila do të zgjasë deri në një njoftim tjetër, sipas një raporti nga Zyra e KB për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA).

Në vitin 2003, një konflikt shpërtheu në rajonin perëndimor të Darfur midis qeverisë së Presidentit të atëhershëm Omar al-Bashir dhe një pjese të popullsisë, e cila kërkoi pjesëmarrje më të madhe politike.

Forcat qeveritare dhe milicia aleate arabe kanë qenë brutale ndaj popullsisë lokale dhe që atëherë në sulme dhe përplasje kanë vrarë rreth 30.000 njerëz, kujton DPA.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës