OKB: Mbi 14 milionë njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre në Ukrainë në dy vitet që nga pushtimi rus

Kombet e Bashkuara thanë sot se më shumë se 14 milionë njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre në Ukrainë në dy vitet që nga pushtimi rus dhe gati 6,5 milionë tani jetojnë jashtë vendit si refugjatë.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin e OKB-së (IOM) tregoi se përveç refugjatëve jashtë vendit, rreth 3,7 milionë njerëz mbeten të zhvendosur në Ukrainë. Mbi 4,5 milionë njerëz janë kthyer në shtëpi deri më sot, qoftë nga jashtë ose nga zhvendosja në të gjithë vendin.

“Shkatërrimi është i përhapur, humbja e jetëve dhe vuajtjet vazhdojnë. Organizata Ndërkombëtare e OKB-së për Migracionin lavdëron Qeverinë e Ukrainës dhe popullin ukrainas për forcën dhe qëndrueshmërinë e tyre, si dhe fqinjët e Ukrainës për pranimin e atyre që kërkojnë siguri. Ne mbetemi plotësisht të përkushtuar për të lehtësuar vuajtjet njerëzore dhe për të ndihmuar rimëkëmbjen, tha në një deklaratë drejtoresha e përgjithshme e Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin e OKB-së, Amy Pope.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara tha se mbështeti 6,5 milionë njerëz në Ukrainë dhe 11 vende në Evropën Lindore që presin refugjatë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës