OKB: Torturimi i ukrainasve nga forcat ruse është një krim kundër njerëzimit

Ushtarët rusë / Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Metodat ruse të torturës në pjesët e okupuara të Ukrainës ishin aq brutale sa çuan në vdekjen e disa viktimave, tha Eric Mose, kreu i komisionit hetimor të Kombeve të Bashkuara (OKB).

Kryetari i Komisionit të Hetimeve të Ukrainës, Eric Mose, thotë se ekipi i tij ka mbledhur prova shtesë që tregojnë se torturat nga forcat e armatosura ruse në zonat nën kontrollin e tyre ishin të përhapura dhe sistematike.

- Në disa raste tortura ishte aq brutale saqë shkaktoi vdekjen e viktimës, tha ai.

Komisioni i udhëhequr nga Mose vizitoi pjesë të Ukrainës të pushtuara më parë nga forcat ruse, si rajonet Kherson dhe Zaporozhye. U vërtetua se torturat kryheshin kryesisht në qendrat e paraburgimit nën kontrollin e autoriteteve ruse.

Sipas komisionit, veprimet e forcave ruse në Ukrainë, përfshirë torturën, mund të përbëjnë krime kundër njerëzimit.

Rusia mohon kryerjen e krimeve apo shënjestrimin e civilëve në Ukrainë. Moskës iu dha mundësia për t'iu përgjigjur akuzave në një seancë dëgjimore në Komisionin, por asnjë përfaqësues rus nuk u paraqit.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës