OKB: Ushtria ruse dhe ukrainase ekzekutuan të burgosurit në mënyrë arbitrare dhe të përmbledhur

Një varr masiv u zbulua në Izyum, Ukrainë/Foto; EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Kombet e Bashkuara (OKB) njoftuan sot se kanë prova se forcat ukrainase dhe ruse ekzekutuan në mënyrë të përmbledhur disa dhjetëra të burgosur lufte që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për ekzekutimin e 25 robërve rusë të luftës dhe personave jashtë konfliktit, si dhe 15 të burgosurve ukrainas të luftës”, tha kreu i misionit të OKB-së për të drejtat e njeriut në Ukrainë, Matilda Bogner.

Sipas saj, OKB ka të dhëna për ekzekutimet ukrainase të rusëve, shpesh menjëherë pasi ata u kapën në fushën e betejës.

"OKB-ja është në dijeni të pesë hetimeve nga Kievi për 22 viktima, por ata nuk e dinë nëse autorët e këtyre krimeve janë ndjekur penalisht," shtoi Bogner.

Nga ana tjetër, bëhet e ditur se 15 robër lufte ukrainas janë ekzekutuar “menjëherë pas kapjes së tyre”, dhe 11 ekzekutime janë kryer nga grupi paramilitar rus “Wagner”, ndërsa pjesa tjetër nga forcat ruse.

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt 2022, Kievi dhe Moska kanë akuzuar njëri-tjetrin për keqtrajtim të të burgosurve, gjë që përbën një krim lufte.

Një raport i OKB-së Human Rights Watch pretendoi se anëtarët e forcave të armatosura ukrainase i nënshtruan të burgosurit rusë të luftës ndaj kërcënimeve me vdekje, ekzekutimeve tallëse ose kërcënimeve për dhunë seksuale.

Në disa raste, rrahjet ishin "thjesht hakmarrëse", shtoi raporti.

Raporti i OKB-së dënoi gjithashtu abuzimet e vuajtura nga robërit ukrainas në duart e forcave ruse, duke përfshirë torturën, mohimin e trajtimit mjekësor që ndonjëherë rezultonte me vdekje, dhunë seksuale dhe mohim të aksesit në ujë dhe ushqim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës