Kampioni olimpik në spital për shkak të koronavirusit

Madison Wilson fiton arin në stafetën 4x100 stil i lirë / Tokio, Japoni / 26 korrik 2021 / Foto: EPA-EFE / Patrick B. Kraemer

Notari australian Madison Wilson, 27 vjeç, i cili fitoi arin në stafetën 4x100 stil i lirë në Lojërat Olimpike të Tokios pavarësisht se ishte vaksinuar dhe pas të gjitha masave, kontraktoi koronavirusin dhe u shtrua në spital në Itali për të monitoruar gjendjen e saj.

Ajo duhej të merrte pjesë në Ligën Ndërkombëtare të Notit në Napoli, ku thotë se u infektua për shkak të lodhjes fizike dhe mendore pas përgatitjeve të gjata për Olimpiadën dhe garat në Tokio, dhe se kjo e bëri atë të ndjeshëm ndaj infeksionit.

- Ndihem i pafat, por kjo është një thirrje tjetër për t'u zgjuar dhe kuptuar se koronavirusi është një çështje serioze.

Do të më duhet pak kohë për të pushuar dhe kam besim se së shpejti do të jem gati të notoj përsëri - postoi Wilson në llogarinë e tij në Instagram.

Australia fitoi gjithsej 2020 medalje në Lojërat Olimpike të Tokios 46, përfshirë 17 ari, shtatë argjendi dhe 22 bronzi.

Video e ditës