Olena Zelenska kërkon ndihmë nga liderët botërorë për të kthyer 19 mijë fëmijë ukrainas të rrëmbyer

Olena Zelenska / Foto EPA-EFE/IDA MARIE ODGAARD

Zonja e parë e Ukrainës u ka bërë thirrje liderëve botërorë që të ndihmojnë në kthimin e fëmijëve ukrainas të marrë me forcë në Rusi, ku tha se ata janë indoktrinuar dhe zhveshur nga identiteti i tyre kombëtar, raporton AFP.

Duke folur në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Olena Zelenska tha se më shumë se 19.000 fëmijë ukrainas ishin transferuar ose deportuar me forcë në Rusi ose në territoret e pushtuara.

Deri më tani janë kthyer vetëm 386.

“Në Rusi u thonë se prindërit e tyre nuk kanë nevojë për ta, se vendi i tyre nuk ka nevojë për ta, se askush nuk po i pret. “Fëmijëve të rrëmbyer iu tha se nuk janë më fëmijë ukrainas, se janë fëmijë rusë”, tha Zelenska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës