Hollande: Rezultati i luftës në Ukrainë do të varet nga rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në SHBA

Foto EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON/POOL MAXPPP OUT

Ish-presidenti francez Francois Hollande vlerësoi se rezultati i luftës në Ukrainë do të varet nga rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara të vitit 2024.

“Nëse Trump zgjidhet, ai do të thotë, ne ndalemi këtu; çfarëdo që kanë rusët mund të mbajnë. Lufta kushton shumë, tha Hollande në një intervistë me Financial Times.

Sipas tij, ajo që ka ndryshuar që kur ai ishte në pushtet është se forma e rendit të ri gjeopolitik është bërë më e qartë, me boshtin Rusi-Kinë që konsolidon dhe sfidon Perëndimin.

I vetmi president në historinë e Republikës së Pestë që vendosi të mos kërkojë një mandat të dytë, 68-vjeçari Hollande, pas tre librave politikë dhe dy librave për fëmijë, është gati të kthehet në politikë dhe thotë se i vjen keq për vendimin për të mos kandiduar. për një mandat të dytë.

“Më vjen keq që e thashë atë në atë kohë. Nuk i kisha të gjitha elementet që më duheshin për të marrë vendimin e duhur”, thotë Hollande.

Sipas tij, Franca është në një krizë "të rrezikshme", me demonstratat dhe grevat e fundit mbi vendimin e presidentit Emmanuel Macron për të zbatuar një reformë pensionesh që rrit moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç.

E majta tradicionale është kapur nga radikalët dhe e djathta tradicionale është thyer, rreziku është që vetëm partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen të përfitojë nga trazirat sociale, tha Hollande.

Ai shtoi se beson në konceptin e autonomisë strategjike evropiane dhe domosdoshmërinë e zhvillimit të një mbrojtjeje të përbashkët evropiane, por se autonomia duhet të jetë gjithmonë e lidhur me NATO-n.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës