Rreth njëqind turistë rusë vizituan Korenë e Veriut, vërejtjet e tyre janë interesante

Turizmi në Korenë e Veriut / Foto EPA-EFE/YONHAP

Lena Bichtsova nuk mund ta besonte kur mori vizën turistike për në Korenë e Veriut. Pheniani, një aleat i rëndësishëm rus, u ka ofruar turistëve rusë mundësinë për të vizituar Korenë e Veriut. Lena ishte një nga rreth 100 shtetasit rusë të lejuar të udhëtojnë në Korenë e Veriut këtë muaj.

Ky besohet të jetë udhëtimi i parë turistik ndërkombëtar në vendin e përmendur që nga fillimi i pandemisë. Turizmi në Korenë e Veriut kontrollohet rreptësisht. Udhëtarët individualë nuk lejohen të hyjnë në vend dhe grupet shoqërohen nga roje. Të ardhurat nga turizmi përdoren për të financuar regjimin e Kim Jong-un.

Udhëtimi nuk është pa rreziqe. Studenti amerikan Otto Warmbier u arrestua gjatë një udhëtimi në Korenë e Veriut në vitin 2016, dyshohet se kishte vjedhur një poster propagandistik. Ai u kthye në Shtetet e Bashkuara 17 muaj më vonë në gjendje të keqe dhe vdiq menjëherë pas kësaj.

Bichtsova dhe pjesa tjetër e grupit mbërritën në Phenian më 9 shkurt, duke udhëtuar me një aeroplan të Koresë së Veriut Air Koryo nga Vladivostok. Edhe pse Bichtsova pranon se ishte e shqetësuar, ajo thotë se fitoi kurioziteti dhe se nuk mund të humbiste mundësinë për të parë një vend që pak turistë kanë mundësinë ta eksplorojnë. CNN.

Një tension i ngjashëm shprehet edhe blogeri Ilja Voskresenski. Ai u tha nikoqirëve se shet pjata antike, që në fakt është puna e tij me kohë të pjesshme, por nuk u ka treguar se është edhe një shkrimtar udhëtimesh. Ai shtoi se një nga arsyet pse shkoi në udhëtim ishte për të zbuluar nëse Koreja e Veriut e sotme mund të krahasohet me Rusinë Sovjetike për të cilën i kishin thënë familjarët e tij.

“Kur shikoni Korenë e Veriut, do të kuptoni se gjyshërit tuaj kanë jetuar si këtu. Është teleportim në të kaluarën. Nuk ka absolutisht asnjë reklamë në qytet. E vetmja gjë që ekspozohet janë parullat partiake, flamujt e të ngjashme”, theksoi ai.

Udhëtimi katërditor i kushtoi çdo vizitori rreth 750 dollarë. Grupi kishte me vete gjatë gjithë kohës udhërrëfyes dhe përkthyes. Itinerari përfshinte vizita në statujat prej bronzi të liderëve të ndjerë Kim Il-sung dhe Kim Jong-il në Mansu Hill, Pallatin e Fëmijëve Mangyeongdae, ku fëmijët performuan një shfaqje muzikore dhe tre ditë në Resortin e Skive Masikryong.

Rusëve iu dhanë gjithashtu rregulla strikte për t'iu përmbajtur, veçanërisht kur bëhej fjalë për fotografimin dhe xhirimet. "Na u kërkua të mos fotografonim ushtrinë apo njerëzit me uniformë në përgjithësi, të mos fotografonim kantieret e ndërtimit apo ndonjë nga ndërtesat në ndërtim," shpjegoi Bichtsova.

“Dhe kishte rregulla sesi të fotografoheshin dhe të trajtoheshin përgjithësisht portretet apo skulpturat e liderëve. Nëse keni një gazetë apo revistë me foton e drejtuesit, nuk mund ta palosni gazetën në mënyrë që portreti të jetë i rrudhosur”, shtoi ajo.

Ajo vuri në dukje se nuk ka shumë për të blerë, por ka dy dyqane – një në aeroport dhe një në kryeqytet – që ofrojnë magnet, kukulla dhe dhurata të tjera të vogla. Para pandemisë, burimi më i madh i turistëve që vinin në Korenë e Veriut ishte nga Kina.

Megjithatë, rusët tani janë të parët që lejohen të vizitojnë Korenë e Veriut që nga pandemia, një shenjë e popullaritetit në rritje të Rusisë në Korenë e Veriut. Bashkëpunimi mes dy vendeve shkaktoi alarm tek inteligjenca amerikane.

Foto Kim dhe Putin EPA-EFE/

Koreja e Veriut furnizon Rusinë me raketa për të luftuar kundër Ukrainës. Në shkurt, presidenti rus Vladimir Putin i dhuroi një makinë homologut të tij koreano-verior, Kim Jong-un. Bichtsova dhe Voskresenski deklarojnë se vendimi i tyre për të udhëtuar nuk ishte i motivuar nga politika, por nga dëshira për të takuar popullsinë vendase dhe për të krijuar lidhje.

Por pas kthimit, Bichtsova nuk beson se vendosja e marrëdhënieve është vërtet e mundur në sistemin e Koresë së Veriut. “Rreth 200 fëmijë – i numëruam në skenë – përgatitën një koncert njëorësh enkas për ne. Dhe ne ishim vetëm 97 veta”, kujton ajo.

Pra, në skenë kishte më shumë njerëz sesa spektatorë”. Mund të mendonim se ata po përpiqeshin të krijonin një imazh të caktuar të asaj se si duket Koreja e Veriut. Por disa detaje zbuluan se kjo nuk është aspak e vërtetë, se ka një jetë tjetër”, vazhdoi ajo.

Ndërsa rusët ishin të lirë të flisnin për udhëtimin e tyre në Korenë e Veriut dhe të shprehnin mendimet e tyre për regjimin e Kim, i njëjti privilegj nuk vlen kur bëhet fjalë për vendin e tyre. Kritikat ndaj Putinit, politikës dhe ushtrisë ruse janë krime në Rusi.

Një ish-zyrtar i shquar i KGB-së, i cili është një bloger lufte dhe mbështetës i zëshëm i luftës në Ukrainë, u arrestua dhe u akuzua për "aktivitete ekstremiste" verën e kaluar për komente kritike ndaj Putinit. Javën e kaluar, një burrë 33-vjeçar u arrestua në Yekaterinburg pasi dyshohet se kishte dhuruar 51 dollarë për një bamirësi ukrainase.

Bichtsova dhe Voskresenski konfirmuan se ishin në dijeni të shkeljeve të të drejtave të njeriut në Korenë e Veriut, por thanë se shpresonin të bënin kontakte me civilët koreano-veriorë. Ata thonë se një ditë do të mendojnë të shkojnë sërish në Korenë e Veriut, por vetëm nëse situata politike ndryshon.

“Mesazhi kryesor i përmbajtjes sime është se kudo: pavarësisht nga vendi, pavarësisht nga kombësia, njerëzit e zakonshëm jetojnë atje dhe kudo duhet të trajtohen me dashuri. Shpresoj se udhëtimi do ta shpëtojë botën”, përfundon Voskresenski.

Një udhëtim i ngjashëm i turistëve rusë në Korenë e Veriut është planifikuar për muajin e ardhshëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës