Rreth 9.300 palestinezë janë të burgosur në burgjet izraelite

Palestinezët e zhvendosur brenda vendit largohen me gjërat e tyre pas një urdhri evakuimi të lëshuar nga ushtria izraelite, në Rafah/EPA

Mbi 9.300 banorë palestinezë janë arrestuar dhe burgosur nga autoritetet izraelite, raportoi Al Mayadeen.

Sipas Shoqatës së të Burgosurve Palestinez, në mesin e të arrestuarve janë 75 gra dhe 250 fëmijë, raporton TASS.

Tensionet u ndezën përsëri në Lindjen e Mesme më 7 tetor 2023, kur militantët e grupit radikal palestinez me bazë në Gaza, Hamas, nisën një inkursion të befasishëm në territorin izraelit nga Rripi i Gazës. Hamasi e përshkroi sulmin e tij si një përgjigje ndaj veprimeve agresive të autoriteteve izraelite kundër xhamisë Al-Aksa në malin e tempullit në qytetin e vjetër të Jerusalemit. Si kundërpërgjigje, Izraeli shpalli gjendjen e gatishmërisë ushtarake; shpalli një bllokadë totale të Rripit të Gazës, ku jetojnë 2,3 milionë palestinezë; dhe filloi të kryente sulme ajrore në enklavë dhe pjesë të caktuara të Libanit dhe Sirisë, e ndjekur nga një operacion tokësor në enklavë. Përleshjet po vazhdojnë edhe në Bregun Perëndimor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës