Rreth 300 fëmijë të shpëtuar nga një jetimore në kryeqytetin e Sudanit

Khartoum, Sudan/Foto: Jack Maguire / Alamy / Profimedia

Rreth 300 fëmijë të moshave të ndryshme janë shpëtuar nga një jetimore në kryeqytetin e Sudanit, Khartoum, ku mbetën të bllokuar ndërsa luftimet mes palëve ndërluftuese u ndezën në qytet, thanë sot organizatat humanitare.

Fëmijët u evakuuan sepse që nga mesi i prillit 71 fëmijë vdiqën nga uria dhe sëmundjet në atë institucion.

Tragjedia e jetimores Al Maykom u bë kryefjalë e lajmeve muajin e kaluar ndërsa luftimet u ndezën midis ushtrisë sudaneze dhe grupit paraushtarak të Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF).

Vuajtjet e fëmijëve paralajmëruan për numrin e madh të viktimave nga civilët që nga mesi i prillit, kur shpërthyen luftimet midis forcave besnike të gjeneralit Abdel-Fattah Burhan dhe forcave të RSF-së të udhëhequra nga gjenerali Mohamed Hamdan Daglo.

"Rreth 300 fëmijë nga jetimorja Al-Maykom janë transferuar në një vend më të sigurt në atë vend," tha zëdhënësi i UNICEF-it, Ricardo Pires.

Ai shtoi se Ministritë sudaneze të Zhvillimit Social dhe Shëndetësisë u kujdesën për fëmijët, ndërsa UNICEF-i ofroi mbështetje humanitare duke përfshirë ndihmën mjekësore, ushqimin, aktivitetet edukative dhe lojërat.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq, i cili ndihmoi në evakuimin, tha se fëmijët, të moshës nga një deri në 15 vjeç, u transferuan pasi një korridor i sigurt ishte siguruar në Madani, kryeqyteti i provincës Jazira, rreth 135 kilometra në juglindje të Khartoum. Janë transferuar edhe 70 persona që do të kujdesen për fëmijët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës