Prokuroria Publike ka nisur hetimet për incidentin e armatosur në Çair

Prokuroria Publike Themelore / foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Prokuroria Publike e Republikës raportoi sot se ka nisur një hetim për Incidenti i armatosur i së shtunës ka ndodhur në lagjen Çair në Shkup. Hetuesit thonë se i dyshuari 28-vjeçar, më 23 maj, përballë një lokali në rrugë”Brigada Maqedono-KosovareNë Shkup është sulmuar dhe lënduar fizikisht një polic - shef i Karrige EURO, i cili veproi dhe kontrollonte shërbimet në terren në lidhje me fushatën "Festë e sigurt e maturës".

“I dyshuari fillimisht e ka kërcënuar verbalisht policin, e më pas e ka sulmuar fizikisht duke e goditur me grusht në krah. I dyshuari ka nxjerrë edhe një armë zjarri – pistoletë “Sig Sauer” me kalibër 9 mm, me 10 fishekë në kornizë, të cilën e ka poseduar pa leje, e ka reprovuar dhe e ka drejtuar viktimën. Njëri nga policët e tjerë të pranishëm e ka shtyrë dorën, gjatë së cilës i dyshuari ka gjuajtur një raketë në ajër dhe menjëherë është pushtuar nga policët e pranishëm. Prokurori publik kompetent i ka dorëzuar propozim gjyqtarit të procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale Shkup për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarit, duke vlerësuar se ekziston rreziku i arratisjes, ndikimit te dëshmitarët apo përsëritjes së veprës penale”, njofton PPP.

Video e ditës