Zyrtare: Witsel është lojtar i ri i Atletico Madridit

Axel Witsel do të luajë në La Liga për herë të parë në karrierën e tij/foto: EPA-EFE/HO

Lojtari i kombëtares belge, Axel Witsel (33) është nënshkrimi i parë për Atlético Madrid në afatin kalimtar të verës. Mesfushori me përvojë ka nënshkruar kontratë njëvjeçare me skuadrën spanjolle.

Witsel i bashkohet Atleticos nga Borussia Dortmund si agjent i lirë me insistimin e trajnerit Diego Simeone. Ai duhet të përfaqësojë një zëvendësues për Hector Herrera, i cili u largua nga klubi dhe shkoi në ligën MLS në ekipin e Houston Dynamo.

Witsel e filloi karrierën e tij në Standard Liège, dhe luajti edhe për Benfica, Zenit, Tianjin kinez dhe Borussia Dortmund, ndërsa për kombëtaren belge luajti 124 ndeshje dhe shënoi dy gola.

Video e ditës