Zyrtare: Luis Suarez do të largohet nga Atletico Madrid

Luis Suarez me Atletico ishte kampion në 2021 / Madrid, Spanjë / 15 maj 2022 / Foto: EPA-EFE / Chema Moya

Atletico Madrid në kuadër të raundit të parafundit të 37-të të kampionati më i fortë spanjoll barazoi në shtëpi me rezultat 1:1 kundër Sevilje.

Kjo ndeshje në stadiumin Wanda Metropolitano në Madrid ishte një mundësi që tifozët e Atletico-s ta përshëndesin për herë të fundit. Luis Suarez i cili zyrtarisht do të ndahet me jorganët në fund të sezonit, ashtu si edhe mesfushori 32-vjeçar meksikan. Hector Herrera.

Siç është paralajmëruar, trajneri Diego Simeone i dha kohë Suarezit që ishte titullar dhe luajti deri në 65 minuta kur u zëvendësua nga Matheus Cunha.

Suarez erdhi nga Barcelona te Atletico në vitin 2020 dhe ardhja e uruguaianit doli të ishte një lëvizje e shkëlqyer dhe me skuadrën vitin e kaluar fitoi titullin në "La liga".

Sulmuesi 35-vjeçar me përvojë ka bërë gjithsej 81 paraqitje për madrilenët dhe ka shënuar 34 gola.

Ende nuk dihet se në cilin klub do të vazhdojë karrierën Suarez dhe në cilin ndoshta do ta mbyllë karrierën e tij të pasur. Por, dihet se ai më parë ka mbrojtur ngjyrat e Barcelonës me të cilat ka arritur suksesin më të madh, më pas ka luajtur edhe për Liverpool, Ajax, Groningen dhe Nacional.

Video e ditës