Zyrtarët amerikanë: Ukraina duhet të lejohet të përdorë armët amerikane në territorin rus

Zyrtarët e lartë amerikanë po kërkojnë gjithnjë e më shumë leje për të përdorur armë perëndimore kundër objektivave në Rusi, raporton The New York Times.

Që nga seria e parë e ndihmës mbrojtëse nga Shtetet e Bashkuara në 2022, Ukraina ka qenë nën një ndalim absolut të sulmeve me armë kundër objekteve të vendosura në Federatën Ruse.

Megjithatë, sipas mediave, konsensusi rreth kësaj politike po shembet.

Një ofensivë e përtërirë ruse në rajonin e Kharkiv dhe sulmet e shumta nga kufiri rus kanë ndezur debat të nxehtë rreth lehtësimit të kufizimeve.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson gjithashtu mbështeti autorizimin e përdorimit të armëve amerikane në tokën ruse.

"Ata duhet të jenë në gjendje të luftojnë kundër." Dhe nuk mendoj se është e drejtë që ne t'i menaxhojmë ato përpjekje”, tha Johnson, duke komentuar përpjekjet e ushtrisë ukrainase për të ndaluar pushtimin rus.

Më 22 maj, një grup kongresmenësh kërkuan që Ukrainës të lejohet të përdorë armët e marra nga Shtetet e Bashkuara për të goditur tokën ruse.

Ankesa pretendon se ukrainasit nuk mund të mbrohen në mënyrë efektive për shkak të politikave të administratës Biden.

“Aleatët tanë ukrainas po kërkojnë autorizim për të përdorur disa lloje të armëve të ofruara nga Shtetet e Bashkuara për të kryer operacione kundër objektivave strategjikë në Rusi dhe territorin e kontrolluar nga Rusia”, thuhet në një pjesë të reagimit.

“Është e rëndësishme që administrata Biden të autorizojë udhëheqjen ushtarake të Ukrainës për të kryer gamën e plotë të operacioneve të nevojshme për t'iu përgjigjur sulmit të paprovokuar të Rusisë në tokën e tyre sovrane”, thuhet në letrën e kongresmenëve.

Kongresmenët theksuan gjithashtu nevojën për të rritur numrin e pilotëve ukrainas që trajnohen për të fluturuar me F-16 dhe për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës