Ndryshime të caktuara: Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur ndaloni seksin

Foto: Tommaso Altamura / Alamy / Alamy / Profimedia

Për një person seksualisht aktiv, kalimi i një "periudhe të thatë" mund të jetë një ndryshim i madh për trupin dhe mendjen. Disa mund të ndihen nervoz dhe nervozë, ndërsa të tjerët thjesht do të ndihen jashtëzakonisht të emocionuar, pa asnjë mënyrë të mundshme për të lehtësuar veten. Megjithatë, disa njerëz mund të mos ndihen fare ndryshe – as nuk u mungon seksi që bënin më parë dhe as nuk dëshirojnë më shumë. New York Post.

Por në cilën pikë abstinenca në të vërtetë fillon të ndryshojë biologjinë tuaj? Dhe a ka seksi një ndikim të prekshëm në mënyrën se si ndihemi? Përgjigjet e këtyre pyetjeve ka sqaruar, ekspertja e seksit dhe marrëdhënieve, Christine Ruff.

Sa më shumë që trupi juaj mund të ndihet sikur ka ndryshuar shumë që kur keni ndërprerë seksin e rregullt, shkenca thotë se nuk ka.

“Ndërsa ka përfitime të njohura fizike, emocionale dhe psikologjike nga përfshirja në aktivitetin seksual të vetëm ose të partnerizuar (përfshirë marrëdhëniet seksuale ose seksin jo-depërtues), kjo nuk do të thotë se ka pasoja negative që lidhen me aktivitetin joseksual”, thotë Raff.

Megjithatë, ne mund të përjetojmë atë që ekspertët e quajnë "çkushtëzimi", që në thelb do të thotë se bëhemi më pak të gatshëm për seks.

“Në të njëjtën mënyrë ne mund të përjetojmë vetëbesim të ulët, shtrëngim muskujsh dhe dekondicionim të përgjithshëm për shkak të mungesës së stërvitjes, njerëzit që nuk bëjnë seks ose që ndalojnë seksin për një kohë të gjatë mund të përjetojnë dekushtimin për aktivitetin seksual dhe zbulojnë se ata kanë shtrëngim muskulor ose dhimbje, vështirësi në kontrollimin e ejakulimit dhe humbje të besimit në aktivitetin seksual”, thotë Raff, megjithëse ai thekson se “këto nuk janë ndryshime biologjike afatgjata”.

“Nuk ka asnjë hulumtim apo provë të rëndësishme për të arritur në përfundimin se ka efekte negative shëndetësore për dikë që zgjedh të mos bëjë seks ose të ndalojë së kryeri seks. Megjithatë, sigurisht që ka përfitime për ata që e praktikojnë atë. Kur bëhet fjalë për hormonet, "kimikatet e lëshuara gjatë kënaqësisë seksuale, qofshin vetëm apo me të tjerët, përfshijnë oksitocinën, endorfinën, serotoninën dhe dopaminën", shpjegon Raff.

Në mënyrë të ngjashme, aktiviteti seksual dhe kënaqësia mund të ndihmojnë në uljen e stresit duke ulur nivelet e kortizolit, gjë që mund të ndikojë në disponimin dhe sistemin imunitar. Kur bëhet fjalë për marrëdhëniet, për shumë njerëz, seksi është një pjesë e madhe e kultivimit të intimitetit dhe afërsisë me partnerin tuaj – i cili nga ana tjetër ka efekte shtesë të ndjeshmërisë.

Një fushë që mbështetet nga hulumtimi është korrelacioni midis frekuencës më të lartë të derdhjes në moshë madhore dhe shkallës më të ulët të kancerit të prostatës tek meshkujt, i cili zakonisht ndodh në moshën e rritur të mëvonshme. Por lajmi i mirë është se ndërsa seksi shkakton shumë nga këto reaksione kimike dhe mund të shkaktojë ejakulim, ka mënyra të tjera që mund të promovoni të njëjtin shëndet fizik, marrëdhëniesh dhe mendor pa seks”, përfundon Ruff.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës