Gjyqtarit Naqe Georgiev i është miratuar paraburgimi pasi Këshilli Gjyqësor i ka hequr imunitetin

Gjyqtarit suprem Naqe Georgiev sonte në seancën urgjente të mesnatës i është hequr imuniteti dhe i është miratuar paraburgimi. Georgiev dyshohet se ka marrë ryshfet prej 10 euro për të ushtruar ndikim të paligjshëm. Këshilli Gjyqësor me 10 vota “pro” vendosi të përjashtojë publikun nga vendimmarrja e tij, ndaj seanca u mbyll.

Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e 487-të urgjente jopublike të mbajtur më 21.05.2024, shqyrtoi dhe vendosi me kërkesë të Gjykatës Themelore Penale Shkup që t'ia heq imunitetin gjyqtarit dhe t'ia miratojë paraburgimin gjyqtarit. dhe mori vendimet e mëposhtme:

I heq imunitetin gjyqtarit të Gjykatës së Lartë të RSM-së, për mbarëvajtjen e procedurës penale, miratoi kërkesën për miratimin e paraburgimit të gjyqtarit të Gjykatës së Lartë të RSM-së, të paraqitur nga gjyqtari i një procedure paraprake. procedurën e Gjykatës Themelore Penale Shkup dhe e largoi përkohësisht nga ushtrimi i funksionit gjyqësor të gjyqtarit të Gjykatës Supreme të RSM, deri në përfundimin ligjor të procedurës penale, njoftoi Këshilli Gjyqësor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës