Hakmarrja për “Të hamë kroatët”: Trajneri kanadez përfundoi me një pozë të papërshtatshme

Trajneri kanadez John Herdman në WC 2022/foto: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Është evidente se kryetrajneri i kësaj përzgjedhjeje të Amerikës Veriore ka inatosur në masë të mirë mediat fqinje. Lojtarët e Kanadasë humbën në turin e parë ndaj Belgjikës me rezultat minimal 1:0.

Trajneri kanadez John Herdman pavarësisht humbjes, ai u shpreh shumë i kënaqur me paraqitjen e skuadrës, i cili i dërgoi një mesazh të fortë pas ndeshjes. Ai bëri të ditur se ndeshja e pafat ndaj Belgjikës i takoi të shkuarës dhe menjëherë iu drejtua rivalëve të radhës, kroatëve.

– Sapo u tregova statistikat. Unë u thashë se ata janë këtu dhe se ne do të vrasim kroatët. Është mënyra më e thjeshtë. Ky është misioni ynë i radhës – u tha Herdman lojtarëve të tij.

Deklarata skandaloze e kryetrajnerit të Kanadasë: Do ta qisim Kroacinë!

Kjo ka shkaktuar zemërim të madh në mediat kroate, gjë që shihet në ballinën e portalit kroat 24sata.hr.

Herdman shihet anash, krejtësisht i zhveshur, me gjethe panje mbi gojë dhe pjesë intime të trupit.

Ky kopertinë tërhoqi mjaft vëmendje nga shumë media botërore. Deklarata u bë virale dhe shumë e interpretuan si fyerje për nënkampionin aktual të botës.

– Pyetje e shkëlqyer. Po, e thashë këtë. Ju thoni gjëra të tilla në momente pasioni për të frymëzuar ekipin tuaj. Kur më pyetën se çfarë thashë në rreth mes lojtarëve, u përgjigja sinqerisht – thotë Herdman.

Fjalët e tij, pa dyshim, shkaktuan një stuhi, por Herdman thekson se nuk ishte qëllimi i tij të ofendonte kundërshtarin e tij të ardhshëm.

- Nuk kishte respekt për popullin kroat dhe për kombëtaren kroate. E kuptoj mirë ku jemi. Jemi në skenën botërore, por kemi arritur nivelin më të lartë dhe po përpiqem t'i bind lojtarët të jenë të patrembur, të tregojnë gjithçka që dinë - tha Herdman.

Megjithatë, trajneri kanadez qëndroi konsekuent me qëndrimin që shprehu pas humbjes nga Belgjika.

– Nuk doja të tregoja asnjë mosrespekt ndaj ekipit kroat dhe popullit kroat, megjithatë, në fund të fundit kjo është mendësia që Kanadaja do të ketë dhe duhet të ketë nëse dëshiron tre pikë ndaj një prej skuadrave më të mira në botë. botë. E kishim atë mendësi kundër Belgjikës dhe duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Është pjesë e Kanadasë së re – janë fjalët e Herdman.

Video e ditës