Vendimi i Gjykatës Kushtetuese i bllokon rrugën presidentit kroat Milanoviç për të formuar qeveri

Zoran Milanović / Foto EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, presidenti kroat Zoran Milanoviç nuk mund të bëhet kryeministër, edhe nëse siguron mbështetje të mjaftueshme nga partitë më të vogla, dhe nëse bëhet kryeministër, kjo do të hapte hapësirë ​​për një ndikim më të fortë prorus në vend, sipas mediave të huaja.

Associated Press amerikan shprehet se: “Gjykata Kushtetuese konstaton se me deklaratat dhe sjelljet e tij, Presidenti i Republikës, pa respektuar më parë paralajmërimin e datës 18 mars 2024 për dorëheqje nga posti i Presidentit të Republikës, ka vënë veten në një situatë ku ai nuk mund të jetë përfaqësues për përbërjen e qeverisë apo kryeministrit të ardhshëm”.

“Milanovic kritikon politikën e BE-së për luftën në Ukrainë. Nëse ai formon një qeveri, ajo potencialisht mund të hapë hapësirë ​​për ndikim më të fortë pro-rus në vend, si në Hungari dhe Sllovaki”, shton AP.

“Koalicioni i udhëhequr nga Partia Social Demokrate (SDP) e opozitës së Milanoviçit doli në vendin e dytë me 42 vende parlamentare të fituara. Rezultatet tregojnë se Milanovic nuk ka gjasa të bëhet kreu i qeverisë, por sipas një vendimi të gjykatës të premten, ai nuk do të jetë në gjendje ta bëjë këtë edhe nëse arrin të gjejë mbështetje të mjaftueshme nga partitë më të vogla”, shkruan Reuters.

AFP raportoi se gjykatësit i kishin bërë thirrje më parë Milanovic dhe SDP-së që të ndalonin së vepruari kundër Kushtetutës dhe "që presidenti të jepte dorëheqjen nëse dëshiron të hidhet në arenën elektorale."

STA sllovene raporton deklaratën e kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Miroslav Sheparoviq, se Milanoviq “u paralajmërua me kohë dhe duhej të jepte menjëherë dorëheqjen” dhe se “ai vetë ia mbylli derën për të qenë mandatar”.

Agjencia serbe e lajmeve Beta raportoi se “partitë opozitare kritikuan ashpër vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kroacisë se presidenti Zoran Milanoviç nuk mund të jetë një mandat për të formuar një qeveri të re, me vlerësimin se gjykata ka qenë në anën e Bashkimit Demokratik Kroat (HDZ) në pushtet. ."

Beta ka publikuar reagimin e profesorit të Fakultetit Juridik, Vedran Djulabiq, i cili i ka shkruar X-it se Gjykata Kushtetuese “sot po uzurpon sërish pushtete që nuk i takojnë”, si dhe deklaratën e Sanja Bariç, eksperte kushtetuese dhe shef i Departamentit të së Drejtës Kushtetuese në Fakultetin Juridik në Rijekë. “Nuk ka rëndësi se çfarë thotë Sanja Baric apo dikush tjetër. Kështu tha Gjykata Kushtetuese. Dhe kjo eshte. Është një rend kushtetues dhe ligjor, është shtet i së drejtës dhe ne vetëm duhet t'i përmbahemi atij”, tha Bariç.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës