Vendimi i një gjykate gjermane: Dhe robotët në dyqane duhet të pushojnë të dielave!

Ilustrimi i Gjykatës / Arkivi i Fotove

Një gjykatë në shtetin e Hesse ra dakord me sindikatat që dyqanet e automatizuara nuk mund të funksionojnë të dielave, duke përmendur parimin e krishterë 1.700-vjeçar të "pushimit të së dielës" që është pjesë e kushtetutës.

Robotët e supermarketeve duhet, sipas parimeve të krishtera, të pushojnë të dielave, ka vendosur një gjykatë gjermane, duke mbështetur një ndalim shekullor të tregtimit të së dielës. Rrjeti rajonal i dyqaneve Tegut, i cili po eksperimenton me rreth 40 dyqane plotësisht të automatizuara, po kalon një betejë ligjore pasi sindikata e sektorit të shërbimeve Verdi besonte se dyqanet që janë të hapura gjatë gjithë kohës mund të kenë pasoja të këqija për fuqinë punëtore, transmeton Index. orë.

Një gjykatë në shtetin e Hesse ra dakord me sindikatat që dyqanet e automatizuara nuk mund të funksionojnë të dielave, duke përmendur parimin e krishterë 1.700-vjeçar të "pushimit të së dielës" që është pjesë e kushtetutës.

Tre gjyqtarët e kanë bërë të qartë në vendim se pushimet javore në Gjermani kanë një kuptim më të gjerë se një ditë pushimi. Duke vepruar kështu, ata vunë në dukje origjinën e krishterë të parimeve që u shpallën më shumë se 1700 vjet më parë nga perandori romak Konstandini i Madh.

“Pushimi i së dielës” është pjesë e kushtetutës gjermane që nga viti 1919 dhe është konfirmuar nga Gjykata Kushtetuese me një vendim të vitit 2009.

“Vendimi është grotesk, është një mitraloz”, tha anëtari i bordit të Tegut Thomas Stubb për Financial Times, duke shtuar se ky ishte në fakt një lloj automatiku. Sindikata Verdi i tha gjykatës se vazhdimi i funksionimit të dyqaneve të tilla mund të çojë në një lehtësim të mëtejshëm të rregullave të tregtimit të së dielës dhe se punëtorëve duhet t'u garantohet një ditë pushimi për të kaluar kohë me familjet e tyre. Tegut, një supermarket në pronësi të Zvicrës, ka rreth 300 dyqane konvencionale në të gjithë vendin dhe rreth dyzet të reja (të automatizuara), ku klientët lënë ID-në e tyre në hyrje dhe më pas blejnë dhe paguajnë për artikullin e zgjedhur në arkë. Nga selia qendrore thuhet se ka pasur më shumë vjedhje në dyqanet e automatizuara, por se fitimi përfundimtar i ka kaluar humbjet.

Në Gjermani, dyqanet nuk lejohen të hapen të dielave. Përjashtim bëjnë restorantet, stacionet e trenit, aeroportet dhe pikat e karburantit.

"Shoqëria jonë ka nevojë për një ditë të veçantë të javës ku mund të festoni vlerat e krishtera dhe të kaloni kohë me familjen dhe miqtë," tha Philip Buttner i Kishës Protestante, e cila lobon kundër punës së së dielës.

Megjithatë, ata që mbrojnë funksionimin e vazhdueshëm të dyqaneve të automatizuara besojnë se puna të dielave mund të përfitojë konsumatorët.

"Alternativa e kioskave dhe pikave të karburantit mund të krijojë më shumë konkurrencë dhe çmime më të ulëta, nga të cilat do të përfitojnë konsumatorët," tha ekonomisti Jan Buchel. Qeveria e Hesse ka thënë se është e gatshme të marrë në konsideratë një përjashtim ligjor për dyqanet e automatizuara.

Vendimi i gjykatës vlen vetëm për zonën shtetërore, kështu që dyqanet e automatizuara do të mund të funksionojnë ende në shtetet e tjera gjermane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës