Mbrojtja e Ukrainës nën presion ndërsa lufta hyn në vitin e tretë

Ukraina po shënon përvjetorin e dytë të pushtimit gjithëpërfshirës të Rusisë, duke u dukur më e prekshme se kurrë që nga ditët e para të konfliktit më vdekjeprurës të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

40 milionë banorët e ish-republikës sovjetike kanë sfiduar pritshmëritë – dhe planet më të mira të Kremlinit – duke zmbrapsur një armik shumë më të madh dhe duke shmangur humbjen totale në ditët dhe javët që kur tanket dhe ushtarët rusë marshuan në Kiev.

Shpërthime në Kiev / EPA-EFE / OLEG PETRASYUK

Por ndërsa lufta hyn në vitin e saj të tretë, ndihmat ndërkombëtare dhe furnizimet ushtarake janë ngadalësuar, duke ndikuar në fushën e betejës ku kundërofensiva verore e Kievit ka dështuar dhe Moska po bën fitime territoriale.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka ende shumë miq. Ai mirëpriti liderët perëndimorë dhe u kërkoi atyre të diskutojnë garancitë e sigurisë, sanksionet kundër Rusisë dhe çështje të tjera të ngutshme.

Presidenti i SHBA Joe Biden mbetet një aleat i vendosur, megjithëse ndihma prej 61 miliardë dollarësh ka ngecur për shkak të grindjeve politike në Uashington.

Zelensky dhe Biden / Foto EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Duke parë fundin e vitit 2024, zgjedhjet në SHBA mund të sjellin një ndryshim në president, dhe rrjedhimisht politikën amerikane ndaj Ukrainës dhe luftës së saj me Rusinë, duke e lënë të paqartë perspektivën për vitet e ardhshme.

Gjatë një udhëtimi në Shtetet e Bashkuara në nëntor, Zelensky ftoi kandidatin presidencial republikan Donald Trump – një kritik i zëshëm i mbështetjes së SHBA për Kievin – në Ukrainë për të parë vetë dëmin e shkaktuar nga lufta në Rusi.

Foto: Profimedia

Zelensky u tha gjithashtu politikanëve amerikanë se Rusia, e udhëhequr nga presidenti Vladimir Putin, mund të mos qëndrojë në kufijtë e Ukrainës nëse ajo del fitimtare.

Putin i hedh poshtë pretendimet e tilla si të pakuptimta.

Presidenti rus Vladimir Putin - Foto EPA, Shërbimi i Shtypit i Kremlinit

Ai e sheh luftën si një luftë më të gjerë me Shtetet e Bashkuara, për të cilën elita e Kremlinit thotë se synon të ndajë Rusinë.

Perëndimi e sheh pushtimin si një akt të pajustifikuar agresioni që duhet refuzuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës