Festimi i 151 vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit: Mohuesit e maqedonasve nuk do të hyjnë në Maqedoni

Policia e Goce Delcev mbylli rrugën pranë St. Shpëtimi
Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Mohuesit e popullit maqedonas dhe shtetit maqedonas nuk do të hyjnë në vend, tha dje kryeministri Dimitar Kovaçevski në lidhje me kremtimin e sotëm të 151 vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit, ku praktikisht njoftoi se eurodeputeti dhe radikal bullgar Angel Djambaski do të do të kthehen sot nëse shfaqen në kufirin maqedono-bullgar. Me pasiguri të madhe pritet sot festimi i ditëlindjes së të madhit maqedonas te varri i tij në kishën “Sveti Spas”, ndonëse ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, prej ditësh ka siguruar se policia do të marrë të gjitha masat ligjore për një nderimi paqësor dhe dinjitoz i njeriut të madh maqedonas.

Kryeministri Kovaçevski tha dje se Qeveria nuk ka marrë njoftim për ardhjen e një delegacioni zyrtar bullgar që do të vendosë lule, por kushdo që shpall zyrtarisht është i mirëpritur.

- Po shënohet përvjetori i lindjes së njeriut të madh të luftës revolucionare maqedonase dhe luftëtarit më të madh për shtet të pavarur maqedonas dhe Ministria e Punëve të Brendshme është përgjegjëse për marrjen e të gjitha masave të nevojshme, që kjo ngjarje të kalojë. në mënyrë paqësore dhe me dinjitet. Sipas procedurave, Ministria e Brendshme do t'i mundësojë të gjithëve përmes delegacioneve të regjistruara të vendosin lule në mënyrë sa më dinjitoze. Le të jemi të gjithë të bashkuar, krenarë dhe të respektojmë njeriun e madh të luftës revolucionare maqedonase. U bëj thirrje të gjitha shoqatave që duan ta shfrytëzojnë këtë ngjarje për provokime për prishjen e marrëdhënieve dhe atmosferës në shtet dhe me shtetet fqinje që të përmbahen dhe të mos përdorin ngjarje të tilla për të krijuar efekte anësore në shoqëri - tha dje kryeministri.

Ai shtoi se shumica dërrmuese e qytetarëve duan një festë të qetë dhe dinjitoze dhe Ministria e Brendshme nuk do të lejojë individë që ta pengojnë atë. Kryeministri ritheksoi se çdo shtetas i huaj për të cilin Ministria e Brendshme ka informacion është një person që me hyrjen në vend mund të cenojë sigurinë kombëtare, shtetin e së drejtës apo marrëdhëniet ndërkombëtare. nuk do të lirohet sipas ligjit për të huajt.

- Të gjithë ata që janë provokatorë, që e mohojnë popullin maqedonas, e mohojnë shtetin maqedonas, i dhunojnë ndjenjat e maqedonasve dhe qytetarëve të tjerë, ata nuk do të hyjnë në shtet - tha Kovaçevski.

 Prezenca vetëm e delegacioneve të shpallura

Siç njoftoi ai, policia mbylli për qarkullim rrugën "Samoilova" në zonën rreth kishës "Sveti Spas" dhe kontrollon rreptësisht zonën, ndërsa sot "Samoilova" dhe "Lazar Liçenoski" rreth Kalasë së Shkupit do të mbyllen plotësisht për qarkullim. ceremonia shtetërore, në të cilën do të marrë pjesë i gjithë kryesia shtetërore, e udhëhequr nga presidenti Stevo Pendarovski dhe kryeministri Kovaçevski. Ngjarja është shpallur një ngjarje me rrezik të lartë sigurie nga Këshilli i Sigurimit, i cili tashmë të hënën e kaluar rekomandoi Ministrinë e Brendshme dhe institucionet e tjera të sigurisë të marrin të gjitha masat për një festë të qetë dhe dinjitoze, si dhe të ndalojnë hyrjen e personave të caktuar nga. Bullgaria .

Kështu ka bërë të ditur Ministria e Brendshme e Bullgarisë lule mbi varrin e Goce Dellçevit në Shkup do të kalojnë edhe bZëvendëskryeministri hungarez i ngarkuar për rendin dhe sigurinë publike dhe ministri i Punëve të Brendshme Ivan Demerdzhiev dhe zëvendësi i tij Vencislav Katinov.

Sipas njoftimeve të ministrit Spasovski, të gjitha delegacionet e paralajmëruara do të mund të vendosin lule mbi varrin e Dellçevit, që do të thotë se nëse vijnë qytetarë të paparalajmëruar, nuk do të mund ta vizitojnë varrin e Dellçevit gjatë ceremonisë shtetërore.

Tensionet rreth përkujtimit vluan pasi fondacioni bullgar "Maqedonia", në krye me Viktor Stojanov, njoftoi se do të vinin nga Sofja në mënyrë të organizuar për të nderuar "revolucionarin bullgar", dhe para kësaj atmosfera tashmë ishte në flakë për shkak të ndaj provokimeve të politikanëve bullgarë Angel Djambaski dhe Kostadin Kostadinov gjatë përkujtimit të Mara Bunevës, kur në mes të Shkupit bërtisnin se Maqedonia është bullgare.

 Në Shkup do të paraqiten edhe rreth 40 bullgarë nga Maqedonia

Stojanov raporton për “Facebook” se policia maqedonase do t’i presë në kufi dhe do t’i sigurojë gjatë qëndrimit të tyre të shkurtër në vendin tonë, ndërsa ka bërë të ditur se në Shkup do të paraqiten edhe rreth 40 bullgarë nga Maqedonia. Plani i tyre është që në orën 11.30:XNUMX të mblidhen në parkingun afër Kaletos dhe në grup të organizuar, “pa provokuar dhe pa iu përgjigjur provokimeve”, të shkojnë te varri i Dellçevit dhe të kthehen në parking. Është e pasigurt nëse i gjithë grupi do të mund të hyjë në kishë sepse policia ka njoftuar se do të lejojë vetëm delegacione.

Është gjithashtu e pasigurt nëse maqedonasit nga Bullgaria do të vijnë në festë. Stojko Stojkov nga partia e ndaluar e maqedonasve në Bullgari, OMO Ilinden Pirin, tha për mediat se “ai e di se njerëzit po përgatiteshin të vinin, por nuk e di se çfarë do të ndodhë”. Ai nuk e përjashton mundësinë që kjo ngjarje të jetë një skenar i planifikuar, sepse tensionet do të ishin në favor të politikës bullgare antimaqedonase dhe në dëm të Maqedonisë. Nëse ka incidente, Stojkov nuk e përjashton mundësinë që Sofja të vërë sërish veton ndaj negociatave me BE-në.

Tensione këto ditë kanë shkaktuar edhe thirrjet e partive opozitare VMRO-DPMNE dhe të Majtë për të mbajtur natën apo roje heroike te varri i Dellçevit, për të cilat ministri Spasovski vazhdimisht ka deklaruar se policia nuk do ta lejojë një gjë të tillë.

Për festë paqësore bëri thirrje edhe ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, i cili tha se çdo qytetar i Bullgarisë dhe i çdo shteti tjetër është i mirëpritur, duke theksuar se të gjithë duhet ta trajtojnë vendin tonë dhe popullin maqedonas me respekt.

– Të tregojmë pjekuri dhe të mos lejojmë që nacionalizmi të ushqehet përmes gjuhës së urrejtjes dhe nënçmimit. Ne jemi një vend me perspektivë evropiane. Me traditën e dialogut ndëretnik, kohezionit dhe zgjidhjes paqësore të mosmarrëveshjeve dypalëshe, ne jemi shembull në botë. Të mos lejojmë që provokatorët dhe rrëmbyesit të rrëmbejnë të ardhmen tonë evropiane – tha Osmani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës