Opozitarja bjelloruse Kolesnikova u transferua me urgjencë në spital, ajo u sëmur në burg

Foto: Profimedia

Lideri i opozitës bjelloruse Marija Kolesnikova nga burgu u transferua në terapi intensive në një spital në qytetin e Gomelit, raportojnë agjencitë e huaja.

Politikani i opozitës bjelloruse Viktor Babariko në Telegram njoftoi se Kolesnikova, një nga kundërshtaret më të spikatura të presidentit Aleksandër Lukashenko, u transferua dje në spital për arsye të panjohura.

Liderja e opozitës bjelloruse Svyatlana Tsykhanuskaya shkroi në Telegram:

“Lajm i tmerrshëm. Masha jonë e dashur, të gjithë shpresojmë që të jesh mirë!"

Vitin e kaluar, Kalesnikava u dënua me 11 vjet burg pasi u akuzua për "komplot për marrjen e pushtetit, nxitje të veprimeve për të minuar sigurinë kombëtare dhe nxitje të veprimeve që dëmtojnë sigurinë kombëtare përmes përdorimit të medias dhe internetit".

Ajo ishte një nga tre gratë që u bashkuan në vitin 2020 për të udhëhequr kryengritjen që pa dhjetëra mijëra gra bjelloruse të dilnin në rrugë në protestat më të mëdha në historinë moderne të vendit.

Kolesnikova u arrestua dhe u dërgua në kufi, ku i thanë të largohej nga vendi. Në vend të kësaj, ajo thuhet se grisi pasaportën e saj, duke rrezikuar burgun në vend që të shkonte në mërgim

Video e ditës