Nga nesër, stafi i Lufthansa është sërish në grevë në Gjermani

Sindikata gjermane Verdi thirri sot punonjësit e Lufthansa për një grevë tre-ditore në të gjithë vendin, për shkak se kompania ajrore refuzon të rrisë pagat e punëtorëve. Greva duhet të organizohet nga e mërkura, 28 shkurt, deri të premten, 1 mars.

Përfaqësuesit e Lufthansa ende nuk kanë komentuar asgjë në lidhje me këtë. Sindikata tha se punonjësit në filialet si inxhinieria e Lufthansa, si dhe aviacioni dhe trajnimi teknik, u thirrën për të marrë pjesë në grevë.

Greva u thirr pasi kompania nuk ofroi ndryshim të pagave gjatë negociatave me sindikatat. Lufthansa tha të dielën se donte një marrëveshje të shpejtë pagash me sindikatat për të parandaluar greva të mëtejshme.

Verdi më parë i kërkoi linjës ajrore të përmirësonte ofertën e saj përpara se të vendoste nëse do të merrte pjesë në raundin e ri të negociatave.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës