Nga të gjitha anët “kërcënime” për festën paqësore të Goce Dellçevit

Policia para kishës së Shën Spas / Foto Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

Thirrjet për kremtim dinjitoz të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit maqedonas bien në sy si nga pala maqedonase ashtu edhe nga ajo bullgare. Gjithashtu është i mundur bashkëpunimi i policisë së të dy vendeve që ngjarja të kalojë pa incidente

Policia tash e dy ditë ka siguruar kishën “Sveti Spas” në Shkup, në oborrin e së cilës ndodhet varri i Goce Dellçevit, me qëllim që të shtunën e shkurtit t’i pengojë qytetarët që të organizohen për “ruajtje” apo ndonjë incident. 4, kur po shënohen 151 vjet nga lindja e të madhit maqedonas. Janë të shumta thirrjet për një festë paqësore dhe dinjitoze të përvjetorit që vijnë si nga pushteti ashtu edhe nga opozita.

Në ceremoni do të marrë pjesë e gjithë kreu i shtetit.

“Qeveria e Republikës së Maqedonisë ju fton në manifestimin solemn shtetëror dhe përkujtimin me rastin e lindjes së veprës dhe shtetësisë së madhe revolucionare maqedonase, Goce Dellçev, të shtunën, në kishën e Shën. Banja - Shkup. Lule të freskëta në vendprehjen e përjetshme do të vendosë presidenti Stevo Pendarovski, delegacion qeveritar, i kryesuar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, i shoqëruar nga zëvendësi i parë Artan Grubi, ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska, ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski dhe ministri i Kulturës Bisera. Kostadinovska-Stojçevska”, thuhet në ftesën e Qeverisë për media.

Deri më tani nuk janë njoftuar të ftuar zyrtarë nga Bullgaria

Deri më tani nuk janë lajmëruar të ftuar zyrtarë nga kreu i shtetit të Bullgarisë. Janë lajmëruar shtetas bullgarë të organizuar nga fondacioni "Maqedonia", me në krye radikalin Viktor Stojanov, i cili nga ana e tij dje njoftoi se policia maqedonase do t'i presë në kufi dhe do t'u sigurojë sigurinë gjatë qëndrimit të tyre të shkurtër në Maqedoni. .

- Nuk do të ketë dhe nuk do të lejohen barrikada, bllokada apo provokime! Jemi në kontakt me policinë në Shkup dhe ata së bashku me MPB-në Bullgare do të kujdesen për rendin dhe mbarëvajtjen e festës! Kemi organizuar transportin e makinave nga Sofja. Në kufi do të na takojë policia e Maqedonisë së Veriut dhe do të sigurojë lëvizjen deri te varri dhe kthimi i Goces. Në orën 11.30:XNUMX, miqtë tanë nga Shkupi dhe bullgarët nga e gjithë Maqedonia e Veriut do të vijnë në parkingun afër Kale, edhe pse nuk do të ketë shumë prej frikës nga sulmet. Falënderojmë Ministrinë e Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut dhe Ministrinë e Brendshme të atdheut tonë për sigurimin e rendit dhe që së bashku do ta nderojmë Gocen në frymën e mirëkuptimit dhe miqësisë, siç do të jetë edhe në të ardhmen! Ejani ta nderoni Gocen te varri i tij në Shkup - thirri Stojanov.

Stojanov urdhëroi që askush të mos bërtasë "Maqedonia është bullgare".

Ai para disa ditësh i këshilloi të interesuarit në Facebook që të mblidhen paqësisht pranë Kalesë dhe t'i bëjnë respekt Dellçevit në grup, pa provokuar apo nënshtruar provokimeve, ndërsa në komentet nën postimin e tij kishte këshilla "askush të mos bërtasë se Maqedonia është bullgare”.

Stojanov para dy javësh i thirri bullgarët e interesuar që të vijnë në Shkup dhe t'i bëjnë nderim "revolucionarit bullgar Goce Dellçev", gjë që shkaktoi reagime te qytetarët e Maqedonisë të cilët filluan të organizohen me qëllim që ta pengojnë atë. Thirrje për bllokimin e rrugëve nga Bullgaria në Shkup ka pasur dhe Instituti Patriotik i VMRO-DPMNE-së në krye me Aleksandar Pandov që nga pasditja e së premtes ka bërë thirrje për “vigjilje nate” në kishën e Shpëtimtarit. Për shkak të këtyre tensioneve, Këshilli i Sigurimit e vlerësoi përkujtimin si një ngjarje me rrezik të lartë dhe rekomandoi marrjen e të gjitha masave ligjore për të siguruar një përkujtim paqësor dhe dinjitoz. Ndër të tjera, Këshilli rekomandoi që personave të caktuar, përfshirë Viktor Stojanovin dhe eurodeputetin Angel Xhamaski, t'u ndalohet hyrja në Maqedoni. Ministri Spasovski vazhdimisht ka thënë se policia nesër do të vendosë në kufi se a do të ndalojë dikë hyrjen në vend. Spasovski pardje u bëri thirrje qytetarëve që të mos i binden thirrjeve të Pandovit për të ruajtur varrin e revolucionarit maqedonas, duke theksuar se kjo është strikt punë e policisë dhe askush nuk do të lejohet të jetë mbi shtetin.

Dhe policia bullgare ofroi ndihmë

Dje për ndihmë ofroi policia bullgare, gjegjësisht kryekomisar i MPB-së bullgare, Stanimir Stanev, tha se Bullgaria mund të ofrojë ndihmë policore nëse ka një kërkesë të tillë nga MPB-ja e Maqedonisë. Ai tha se me Maqedoninë po shkëmbejnë informacione për lëvizjen e njerëzve për të siguruar një festë të qetë të përvjetorit të 4 shkurtit.

– Shpresoj të mos ketë provokime dhe ofendime. Po bëjmë të gjitha përpjekjet që të mos ketë provokime nga ana e mysafirëve bullgarë - thotë Stanev dhe shton se kanë marrë garanci nga policia maqedonase se do të merren masa drakoniane.

Për masat policore dje foli lideri i opozitës Hristijan Mickoski, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarit nëse policia ka ftuar anëtarët e saj në biseda informative për ruajtjen e varrit të Dellçevit.

“Kam informacione për biseda të tilla informative dhe u bëj thirrje qytetarëve të Maqedonisë që të mos iu nënshtrohen provokimeve të përditshme, të cilat kanë vetëm një qëllim dhe përfiton vetëm një strukturë, ajo është Qeveria e BDI-së, e mbështetur nga LSDM-ja dhe fqinji ynë lindor. . Asnjë provokim ndaj të cilit do të bjerë ndonjë qytetar nuk është në favor të popullit maqedonas dhe Maqedonisë si shtet. Prandaj ju ftoj të adhuroni me dinjitet në kishën “Sht. Shpëtimi”. Të tregojmë se ky popull i takon Evropës dhe të mos kthehemi prapa dhe t'i lëmë ato struktura të korruptuara policore që ta përçajnë popullin maqedonas - tha Mickoski.

Në lidhje me atë se a pret ndonjë incident që do të prishë situatën e sigurisë, Mickoski tha se për një gjë të tillë vetëm faji do të ishte i Qeverisë dhe MPB-së.

- Nëse MPB i dëgjon të gjitha këto apele që bëjmë dhe organizohet mirë dhe nuk do që të ndodhë një incident i tillë, më besoni nuk do të ndodhë. Por nëse Spasovski dhe njerëzit rreth tij duan të ndodhë një incident i tillë, ai do të ndodhë. Pra, vetëm ata do të jenë fajtorë - theksoi dje Mickoski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës