Nga se përbëhet: Pica më e shtrenjtë në botë kushton 10.000 mijë euro

pica
Pica "Lous XIII" / Foto: Printscreen/Twitter

Me e shtrenjta pica ne bote kushton me shume se 10.000 euro dhe eshte prodhuar në Itali.

Përkatësisht, pica quhet “Lous XIII”, dhe recetën e ka “dizenjuar” shefi i kuzhinës. Renato Viola. Ky vakt ekskluziv mund të porositet vetëm nga të ftuar të zgjedhur në qytetin bregdetar të Salerno.

Diametri i picës është 20 centimetra dhe është bërë nga përbërës të veçantë. Brumi është bërë nga mielli organik Arabica dhe i spërkatur me kripë rozë të lumit Murray. Për ta bërë këtë picë duhen 72 orë.

Picës i shtohen tre lloje havjarësh - "Oscietra Royal Prestige", "Kaspia Oscietra Royal Classic" nga bregdeti iranian, "Kaspia Beluga" dhe shtatë lloje djathi. Sigurisht, ka përbërës shtesë.

“Përbërësit më të shtrenjtë janë karavidhet e mbuluar me konjak Louis XIII, i cili zakonisht është i vështirë të gjendet në treg”, thotë Violta.

Përveç Louis XIII, shërbehet edhe shampanjë Krug Clos du Mesnil dhe raki Carta Real Sanches Romate Finos.

Video e ditës