Që në ditën e parë të gjyqit kundër Trump

Gjykatësi i Nju Jorkut, Juan Merchan, i cili kryeson çështjen penale kundër Donald Trump për pagesat ndaj Stormy Daniels, një ish-aktore e filmave për të rritur, refuzoi në një gjykatë në Manhattan kërkesën e ish-Presidentit Merchan për të hequr dorë nga procesi.

Kërkesa e Trump për përjashtimin e Merchan bazohet në faktin se vajza e tij, gjithashtu gjyqtare, punon në një firmë konsulence politike me klientë demokratë, gjë që sipas ish-presidentit krijon konflikt interesi.

Kështu, procesi vazhdoi mbrëmë me përzgjedhjen e një jurie të Nju Jorkut që do të shqyrtojë çështjen e Trump në të cilën ai akuzohet për falsifikimin e dokumenteve të biznesit me qëllim fshehjen e pagesave të bëra para zgjedhjeve të vitit 2016 në shumën prej 130.000 dollarë dhe për moszbulim të një lidhje e supozuar jashtëmartesore mes tij dhe Daniels.

Përzgjedhja e jurisë mund të zgjasë disa ditë dhe deri më tani po ecën vështirë – nga 96 kandidatët për juri, gjysma u refuzuan për arsye se nuk mund të jenë të drejtë dhe të pavarur.

Kjo do të pasohet nga deklaratat hyrëse dhe deklaratat e dëshmitarëve. Daniels dhe ish-avokati i Trump, Michael Cohen, i cili dëshmoi se ai i bëri pagesat Daniels, janë gjithashtu disa nga dëshmitarët në gjyq.

Trump ka deklaruar pafajësinë e tij dhe planifikon të dëshmojë në mbrojtje të tij.

Në seancën e mbrëmshme, prokuroria e rrethit i kërkoi Merchanit të dënonte Trumpin për shkak se ka shkelur urdhrin për të folur për dëshmitarët në këtë çështje, për prokurorinë dhe punonjësit e saj. Do të vendoset në një seancë të posaçme javën e ardhshme. Me këtë prokuroria po kërkon një mënyrë për të zvarritur gjykimin.

Ai është ish-presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara që ndiqet penalisht në një padi civile dhe, nëse shpallet fajtor, mund të marrë një dënim me burg, sipas ekspertëve.

Gjyqi pritet të zgjasë një muaj e gjysmë.

Trump është kandidati republikan presidencial në zgjedhjet e nëntorit dhe gjyqi ka të ngjarë ta vendosë atë në një ndërprerje nga fushata e tij.

Sipas aktakuzës së dytë, ish-modelja Karen McDougall zbuloi se kishte një aferë prej muajsh me Trump dhe kërkoi zbulimin. Gjashtë muaj para zgjedhjeve, një tabloid amerikan i pagoi asaj 150.000 mijë dollarë për të heshtur për akuzat se ajo kishte një lidhje me Trump. Kjo pagesë nuk është pjesë e proceseve gjyqësore, por prokurorët besojnë se do të vërtetojë se pagesa të tilla kanë ndodhur rregullisht.

Nga seanca e mbrëmshme, një fitore për Trump ishte vendimi i gjyqtarit për të mos luajtur kasetën në "Access Hollywood", duke treguar se ishte e paanshme. Ai kërkoi që të mos paraqiten akuza të tjera për sulme seksuale nga Trump që janë shfaqur që nga publikimi i kasetës në tetor 2016.

Ish-presidenti mohon të gjitha 34 akuzat e ngritura kundër tij në çështjen e Nju Jorkut, duke përfshirë se ai urdhëroi Cohen të bënte pagesa për Daniels dhe më pas e pagoi atë si tarifat e avokatit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës